24.03.2020, 19:38 | czytano: 3519

"Zakopane nie pozostaje bezczynne". List burmistrza Doruli do Mieszkańców Zakopanego

zdj. Podhale24
ZAKOPANE. "W ramach możliwości prawnych i naszych kompetencji wprowadzamy ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc Przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym Mieście" - zapewnia mieszkańców Zakopanego burmistrz Leszek Dorula.
Oto treść listu:
"Szanowni Mieszkańcy, drodzy Przedsiębiorcy!
Wobec obowiązującego w naszym kraju stanu epidemii związanego z wirusem COVID-19 oraz wprowadzonych w związku z nim przez polskie władze środków ochronnych, znaleźliśmy się w całkiem nowej rzeczywistości. Nasze Miasto, dotychczas liczne odwiedzane przez turystów w ciągu całego roku, musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Od samego początku wraz z Radnymi oraz urzędnikami staram się obserwować zaistniałą sytuację i reagować na każdą okoliczność. W pierwszej kolejności, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zapewniliśmy pomoc osobom starszym oraz samotnym.

Wychodząc również naprzeciw oczekiwaniom, zawiesiliśmy opłaty w strefie płatnego parkowania, umożliwiając Mieszkańcom oraz osobom pracującym na ich rzecz w sklepach, urzędach i innych instytucjach, tańsze korzystanie z transportu indywidualnego.

Choć najważniejsze jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo Mieszkańców naszego Miasta, wszystkim nam leży na sercu los Przedsiębiorców działających na terenie Zakopanego. Branża turystyczna, ale też przewoźnicy, właściciele sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych, postawieni zostali w bardzo ciężkiej sytuacji. Wierzę gorąco, że ogłoszony i stale udoskonalany przez rząd pakiet pomocowy zwany „tarczą antykryzysową”, wspomoże Przedsiębiorców w walce z gospodarczymi skutkami epidemii.

Zakopane również nie pozostaje bezczynne. W ramach możliwości prawnych i naszych kompetencji wprowadzamy ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc Przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym Mieście.
Deklaruję, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, na wniosek Przedsiębiorcy będą odraczane lub rozkładane na raty. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale i grunty gminne, którzy ze względu na obecną sytuację musieli zawiesić działalność gospodarczą, będą mogli również w ramach istniejących środków prawnych wnosić o zmniejszenie lub rozłożenie na raty opłat za okres społecznej kwarantanny.

Deklaruję również chęć jak najszybszego spotkania z Radnymi Miasta Zakopane w celu omówienia bieżącej sytuacji budżetowej Miasta. Wspólnie przeanalizujemy możliwość udzielenia innych środków pomocy Mieszkańcom i Przedsiębiorcom, mając w świadomości fakt, że jeżeli obecny stan utrzyma się przez dłuższy okres, trzeba będzie liczyć się z koniecznością zrewidowania zaplanowanych zadań inwestycyjnych.

Leszek Dorula burmistrz Miasta Zakopane
zobacz także
komentarze
kara Boska25.03.2020, 15:21
Bez ceprów nie da się żyć ? Gazdówki zamienione na pensjonaty,pola na wyciągi.
Wojtek25.03.2020, 11:13
Dlaczego w tak ciężkim czasie atakujecie bez sumienia kogo się da,zamiast podziękować za dobro, nawet najmniejsze.
3.14jak25.03.2020, 09:39
wlasnie , pytanie gdzie sa dzialania burmistrza zmierzajace do ratowania nowotarskich firm i ulatwienia zycia mieszkancom
Zakopiańczyk24.03.2020, 20:45
Szastał kasą publiczną - na polo sylwestry, nieużywane WC, sztuczną trawę na Równi i Czerwony Dwór. Długów narobił a teraz jest nagle w d... Nikomu nic nie pomoże. No może z wyjątkiem swoich geszeftów.
tylko referendum24.03.2020, 20:05
Watycha też odpowiedział mieszkańcom i przedsiębiorcom na propozycje Klubu Razem

Choć zwolnienie z opłat parkingowych byłoby możliwe bez uchwały, to także nie jest brane przez burmistrza pod uwagę. Cały czas działają darmowe parkingi czy na Berekach, czy przy Sikorskiego. - Miejsc postojowych, szczególnie teraz, nie brakuje. Pamiętajmy jednak, z jakiego powodu powstała strefa płatnego parkowania. To często właściciele sklepów i firm prosili, by w ten sposób ograniczyć postoje samochodów, których właściciele przyjeżdżali na 8 godzin do pracy i blokowali miejsca na cały dzień - argumentuje swoje stanowisko Watycha.
2 klasa24.03.2020, 19:42
Watycha milczy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl