27.03.2020, 16:06 | czytano: 2911

Terytorialsi pomagają innym służbom

zdj. 11 Małopolska Brygada OT
Od ponad trzech tygodni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Straż Graniczną, lotnisko w Balicach, Policję, PKN Orlen, Caritas, Ośrodki Pomocy Społecznej i weteranów w radzeniu sobie z zagrożeniem związanym z koronawirusem.

- Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za pomoc i szybką reakcję - mówi Piotr Stachowicz, prezes Opakomet. - Pomoc wojska, 11 MBOT jest dziś dla nas niezbędna. Musimy zapewnić ciągłość produkcji, nie możemy sobie pozwolić na zatrzymanie maszyn i linii produkcyjnych. Dziennie do samego Orlenu z Opakometu wysyłamy od 60 do 100 tysięcy pojemników na płyn do dezynfekcji. Dziękuję żołnierzom WOT za pomoc i zaangażowanie - dodaje.

Pomoc w procesie produkcji pojemników to tylko część zaangażowania małopolskiej Brygady w pomoc lokalnej społeczności. Pierwszym zadaniem było wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach.

- Obecnie wykonujemy zadania na rzecz samorządów pomagając w transporcie żywności Caritasowi i Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej. Dodatkowo w Krakowie wspólnie z Policją działamy w zakresie monitorowania przestrzegania warunków kwarantanny na terenie powiatu krakowskiego. Na tym kierunku działają głównie żołnierze z ukończonym kursem kwalifikowanej pomocy przedmedycznej – mówi dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz. - Aby pomóc naszym małym Ojczyznom nawiązaliśmy kontakt z wszystkimi gminami województwa małopolskiego i przekazaliśmy informacje w jaki sposób uzyskać natychmiastową pomoc od Obrony Terytorialnej.


Jednym z priorytetowych zadań jest opieka nad weteranami walk o wolną Polskę z Drugiej Wojny Światowej. Zgodnie ze swoją dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” terytorialsi na bieżąco monitorują potrzeby i samopoczucie swoich starszych kolegów w mundurach.


Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników. Od stycznia br. 11 MBOT osiągnęła gotowość wybranymi elementami Systemu Zarządzania Kryzysowego BOT do realizacji wsparcia zadań kryzysowych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności Brygady – Małopolsce.
Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.

opr. s/ zdj. 11 MBOT
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl