17.04.2020, 14:04 | czytano: 844

"Stwórz wystawę" - propozycja Muzeum Podhalańskiego

NOWY TARG. W ramach programu „Kultura swoją drogą…”prowadzonej na facebookowej stronie muzeum, Muzeum Podhalańskie przygotowało specjalnie dla seniorów ścieżkę „Miasto-twórca”. Propozycją jest autorski udział w stworzeniu nowej wystawy.
"Stań się twórcą wystawy o Nowym Targu. Podziel się własną historią, a także dawnymi fotografiami naszego Miasta. Świadkowie życia codziennego Miasta to najcenniejsi przekaziciele nieraz najcenniejszych historii. To wspaniała inicjatywa wzbogacająca nas wszystkich w historię naszego Miasta, doceniająca seniorów, ich wiedzę, pamięć i doświadczenie. Nie ma wytyczonych granic Państwa wspomnień, opowiadań ich czasu i konkretnej przestrzeni. Może to być wspomnienie dotyczące życia kulturalnego, pracy, szkoły, albo rodzinnej wycieczki na Turbacz" - namawiają organizatorzy.
Oto przykładowe fragmenty wypowiedzi pochodzące z wystawy „673/100 Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ realizowanej przez Muzeum Podhalańskie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.

✒„3. Maja wszyscy uczniowie zbierali się przed Gimnazjum, mieliśmy swój sztandar, szliśmy do kościoła na uroczystą mszę, a po mszy odbywała się defilada na Rynku, ludzie śpiewali: Witaj majowa jutrzenko…”

✒„Myśląc o odbudowie państwa polskiego, przychodzi mi na myśl dokument z 1931 r. po dziadku – nauczycielu Franciszku Łątce pisany być może na jakieś przemówienie. Tutaj przytoczę jego fragment, „Kiedy po latach niewoli politycznej Polska okrzepła w jeden organizm państwowy i oparła się o własne wybrzeże, oczy wszystkich obywateli skierowały się ku Bałtykowi, którego fale niosą znowu na swych grzbietach statki handlowe i flotę wojenną pod polską flagą narodową […] Bo morze, to wielki, naturalny szlak, przez który Rzeczpospolita Polska wywozi dalej w świat na własnych okrętach ziemiopłody i produkty swego przemysłu, zwłaszcza węgiel, naftę i sól. Morze to płuca Polski, wyjście na świat, wybór nasz dróg handlowych i komunikacyjnych. Morze to gwarancja mocarstwowego stanowiska Polski.”


Jeśli uda się zebrać odpowiednią ilość historii w czerwcu br. Muzeum Podhalańskie przygotuje specjalną plenerową wystawę pt. „Miasto- Twórca...”
- Prośba do dzieci i wnuków o zachęcenie rodziców, dziadków do podjęcia wspólnej inicjatywy wspomnień a także pomoc w przesłaniu opisanych historii i zdjęć - apelują pracownicy muzeum i zastrzegają, że "celem muzeum nie jest przejęcie fotografii do zbiorów lecz poznanie i edukacja oraz pogłębienie społecznej kultury".

Na historie wraz ze zdjęciami organizatorzy projektu czekają do końca maja - adres: edukacja@muzeum.nowytarg.pl
Przesłanie historii wraz ze zdjęciem jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację.

opr.s/
komentarze
Puchacz17.04.2020, 23:22
Daj pani spokój. Haftujmy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl