29.04.2020, 12:58 | czytano: 1283

Wywieś Flagę Narodową!

2 maja 2020 roku już po raz 16. będziemy obchodzić Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zostało ono wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem tego święta jest uczczenie symbolu narodowego, o którym lekcję należy przekazywać młodym. „A na tej fladze, biel i czerwień” czytamy w wierszu Czesława Janczarskiego, który dalej objaśnia, że biel to serce czyste a czerwień to miłość.
Pamiętajmy o majowych rocznicach, które na stałe wpisały się w historię naszej ojczyzny. 1 maja przypada 16 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym roku mija także 9 lat od beatyfikacji Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili polską flagę w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa.

Z kolei Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (ogłoszenie pierwszej w Europie ustawy regulującej ustrój państwa) jednocześnie święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przeżyjmy w gronie najbliższych.

Zachęcamy mieszkańców gminy Jabłonka do udziału w akcji #moja flaga Biura Programu Niepodległa, czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi w majowe święta państwowe, ale także w dni symbolizujące ważne momenty naszego życia.

Orawianie, bądźmy razem w tym wyjątkowym dla naszej społeczności ROKU 2020. Mija 100 lat od przyłączenia naszego miejsca na ziemi, czyli Orawy do Polski. Uczcijmy to razem, wywieszając polską flagę. Niech przez te trzy majowe święta powiewa ona w naszych oknach, na naszych balkonach, na masztach orawskich instytucji.
„Piękne są nasze barwy ojczyste”.

Źródło: UG Jabłonka
Zobacz pełną wersję podhale24.pl