03.05.2020, 16:12 | czytano: 1995

Od poniedziałku hotele i pensjonaty wznawiają działalność

zdj. ilustracyjne
Decyzją premiera, od 4 maja br. otwierane będą hotele oraz obiekty oferujące miejsca noclegowe. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowało wytyczne dla całej branży. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Po weekendzie majowym obowiązywać będą nowe zasady funkcjonowania hoteli i pensjonatów.
Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczona będzie liczba gości, którzy jednocześnie mogą znajdować się w obiekcie. Ich właściciele powinni umieszczać w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku. Każdy obiekt będzie musiał stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby.

Zalecane jest także ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji. Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu, obiekcie czy pensjonacie będzie dotyczył osób tam nie zakwaterowanych.Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet.

Ministerstwo rekomenduje zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. Zalecana jest dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.

Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Jednocześnie sprzątanie pokoi będzie się odbywało jedynie na życzenie klienta.

Ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwości spożywania posiłków w częściach restauracyjnych, natomiast będą mogły one być wydawane bezpośrednio do pokoi. Wspólne sale telewizyjne, pokoje/sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki oraz inne przestrzenie w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, będą wyłączone z użytkowania do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania.
Odpowiednie zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny oraz stosowania procedur zapobiegawczych będą obowiązywały także pracowników i obsługę hoteli, obiektów i pensjonatów.

Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe.

s/
komentarze
Gruszka Pietruszka04.05.2020, 00:02
Współczuję personelowi sprzątającemu pracy w maseczkach. Podejrzewam, że długo tak nie wytrzymają i tylko te maseczki będą ubrane na chwilę, w celach pokazowych. Nie powinno być przymusu pracy fizycznej w maseczkach, bo to niezdrowe i męczące. "Najlepiej" jak ktoś zasłabnie przez to dziadostwo i np. rąbnie gdzieś głową. Wtedy może trzeba będzie pozwać rząd za narażenie zdrowia. Niech sami zaiwaniają 8 (a czasem więcej) godzin w maseczkach, lenie jedne, tylko siedzą w tym sejmie i kłapią gębami, niechby każdy poseł popracował fizycznie, to zobaczy jeden z drugim jaka to jest ciężka praca i może coś dotrze do mózgownicy zanim takie durne przepisy wprowadzi.
Ferdek03.05.2020, 20:57
@wacio
Więc już dziś załóż drugą maseczkę, schowaj się do piwnicy i nie wychodź z niej dopóki nie pojawi się ta wasza cudowna szczepionka.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl