18.05.2020, 16:57 | czytano: 3244

"Twój ból jest lepszy niż mój". Zakopiański protest w sprawie "Trójki" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Młody zakopiańczyk Krzysztof Wojciechowski, student Akademii Sztuki w Szczecinie zorganizował artystyczny performance pt. "Twój ból jest lepszy niż mój". Jego celem było zwrócenie uwagi na sytuację w radiowej "Trójce".
Jako rekwizyty posłużył mu łańcuch, radio, książka i listy, które nadał na poczcie - a zaadresował do redakcji Programu 3 Polskiego Radia.
Inspiracją do działań - jak sam mówi "byli ludzi, którzy wierzą w propagandę. Którzy jak coś usłyszą od razu w to wierzą". - Zastanawiałem się, jak to możliwe było za czasów PRL. Nie sądziłem, że tacy ludzie naprawdę istnieli i nadal istnieją. To jak wygląda w tym momencie wolność mediów publicznych oraz prywatnych jest różna. A w tym momencie cenzuruje się strefę rozrywkową. Do tej pory działały kabarety, czy stand-up-y, które wyśmiewały różne działania i nie było z tym problemu. Teraz - mocno, jawnie i bezprecedensowo zostało to ocenzurowane. Moja szala goryczy się przelała, musiałem zaprotestować. Ja i mój młodszy brat byliśmy słuchaczami "Trójki", braliśmy udział czynny w działaniach radia np wakacje na dwóch kółkach. Podobała mi się muzyka w "Trójce" oraz audycje. Odejście z radia Wojciecha Manna to kolejny element. Podoba mi się to, że ludzie zebrali tak szybko pół miliona na nowe radio internetowe prowadzone przez niego. To pokazuje, że ludzie widzą co się dzieje i chcą czegoś innego, chcą tej "Trójki", której słuchali wcześniej - tłumaczy Krzysztof Wojciechowski.

Jego dzisiejszy protest to reakcja na unieważnienie Listy Przebojów, zarzuty dotyczące złamania regulaminu konstruowania listy, co skutkowało odejściem z radia Marka Niedźwiedzkiego. A poszło o utwór Kazika "Twój ból jest większy niż mój". W piątek 15 maja piosenka znalazła się na szczycie Listy Przebojów Trójki. Dzień później strona z notowaniem przestała działać. Dyrektor "Trójki" Tomasz Kowalczewski opublikował oświadczenie, w którym tłumaczy, że piosenka Kazika znalazła się na liście wbrew regulaminowi. Notowanie z 15 maja zostało unieważnione.

- Idea protestu to łańcuch, który nawiązuje do tego co się wydarzyło 10 kwietnia na Cmentarzu na Powązkach, czyli do tego co było w piosence, że cmentarze były zamknięta, ale nie dla wszystkich - dodaje młody zakopiańczyk.

- Napisałem listy do prezesa Polskiego Radia oraz do radiowej "Trójki". Opisałem w nich to, co się teraz dzieje w stacji, czyli cenzurę. Kolejny element to książka Orwell'a, która w sposób dobitny pokazuje temat wolności i tego jak wygląda to w miastach totalitarnych i jak to się zaczyna od niewinnych manipulacji. Ostatni element to radio, w którym można było usłyszeć przeboje Kultu i Kazika Staszewskiego. To właśnie piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" została usunięta z piątkowej listy przebojów programu trzeciego - tłumaczy.

pk/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
peke21.05.2020, 13:12
Ciekawe, że na moje pytanie nikt nie odpowiedział. Czyżby w całej aferze chodziło wyłącznie o granie na emocjach, zamiast o rzetelne oparcie w faktach? Wcale mnie to nie dziwi.
Najbardziej zmanipulowani przez media są ci, którzy myślą, że nie są.
Cierpiętnicy z bożej łaski19.05.2020, 20:26
Jeśli to o Mana chodzi, to mam to gdzieś. Taka "święta k..." chce żeby świat się koło niego kręcił. Niech sobie "tworzy" w internecie co chce. Będzie jeden więcej rmfów,zetów, i będzie znowu wysyłanie esemsów i "wygrywanie milionów". Bzdury!
baciok@19.05.2020, 13:04
Stary dobry kawałek Kultu ,,, Jeszcze Polska"' z roku 1991
Starsi pamiętaja
Jest tam refren
Coście s............ uczynili z ta krainą
Komuna wraca mentalnie.
Loco19.05.2020, 10:06
Jak z kawałów o Stalinie. Wystraszył się pisowski szef upolitycznionej Trójki, że jakiś wyższy rangą pisowiec od mediów go zwolni, bo pozwolił puścić piosenkę o Kaczyńskim, no więc ją wygumkował. A że się zrobiła afera, to puszczają zasłonę dymną. Wszyscy winni tylko nie oni. Jak zwykle! Śmiech, że tej władzy niektórzy dalej wierzą, po tych wszystkich niezliczonych skandalach, aferach i przekrętach. Oto potęga propagandy! Jeszcze większa szkoda Trójkowych wspaniałych, błyskotliwych, inteligentnych prezenterów, wyrobionych ekspertów muzycznych. Teraz zostają tylko melepety, Rachonie, Klarenbachy i środkowy palec Lichockiej. Dobra zmiana....
mb19.05.2020, 09:46
Cenzura i propaganda najcięższych czasów? Porównywanie do komuny? Chyba sobie Państwo kpicie.
W PRL-u mieliście 1 program TV, od lat '70 2. Dziś możecie wybierać spośród różnych stacji komercyjnych. Nie podoba Ci się TVP, oglądaj Polsat, TVN albo nie oglądaj w ogóle TV. To samo jest z radiem. Ewentualnie możesz przenieść swoją aktywność do Internetu. Tylko nie zarzucaj innym, myślącym odmiennie od Ciebie, ulegania propagandzie, bo może to właśnie Ty jej ulegasz. Techniki manipulacyjne są wszędzie podobne.

Chcesz być bezstronny i nie ulegać propagandzie, czytaj RÓŻNE portale internetowe, serwisy informacyjne zaczynaj oglądać od Teleekspresu, a kończ na wiadomościach w TV Trwam. Ale to jednak będzie wymagało wysiłku, czasu ...

Co do TVP. Obecnie mamy jasną sytuację, że oglądając TVP przekaz będzie nastawiony na chwalenie rządu. Przed 2015 r. TVP udawała bezstronność, a w gruncie rzeczy to samo słyszeliśmy w TVNie, Polsacie itd. Nigdy Was nie dziwiło, jak szybko redaktorzy, jak np. P. Kraśko zostali "poprzytulani" do komercyjnych stacji? Za bezstronność, rzetelność czy może jednak wspólnotę poglądów?
Ruda19.05.2020, 08:14
Popieram protest. Wielki szacun.
czytelnik19.05.2020, 06:08
Ta afera w3 to odwracanie uwagi od tego co robi morawiecki sugerujac nam ze to kaczynski rzadzi w Polsce
normalny dziwak19.05.2020, 00:20
Tak właśnie chcą zaistnieć po akademii sztuki niektórzy pseudo artyści.A co do listy przebojów,to najbardziej skrzywdzono trzech pierwszych wykonawców,którzy mieli najwięcej oddanych głosów,a zarazem najwięcej odrzuconych.Kazik powinien być na czwartym miejscu,i w tym jest problem.Ktoś tu chciał namącić,chyba wiadomo kto?
JK18.05.2020, 23:08
Brawo dla Chłopaka i Rodziców,że wychowali odwaznego , myślącego człowieka.
peke18.05.2020, 23:00
Czegoś nie rozumiem. To w końcu został złamany ten regulamin, czy nie?
Giertowski18.05.2020, 21:45
Coś takiego jak korupcja objeła nawet popularne środowisko radiowe,z zaciekawienie czekam na rozw?j wypadków,nie słucham trójki,bo nie słucham w ogóle radia,zlamal tych redaktorów,ale żeby się tak zeszmacić na starość ? no to trza mieć korzenie dobrze umocowane w okresie ubiiegłym,wysłać dziadkow na emeryturę,otrzywiście rozliczyć z grzechów
Joanna18.05.2020, 21:43
Brawo!!!! Młodzi w końcu zauważyli co się dzieje w tym kraju. Cenzura i propaganda najcięższych czasów PRL-u
Nowotarżanin 7718.05.2020, 20:12
Trójka już od co najmniej 20 lat nie była tą Trójką, którą pamiętam z lat 70-tych i 80-tych. Degrengolada totalna.
Inkel18.05.2020, 19:01
Brawo. To co wyrabia ta władza to jest masakra. Nawet komuna nie miała takiej propagandy i nie niszczyła wszystkich.
tarżanin stary18.05.2020, 18:27
Młody chłopak, pewnie idealista, jeszcze nie wie, albo nie chce wiedzieć, że wszystkim rządzi kasa i absolutnie wszystkie plebiscyty, konkursy, nagrody, produkty roku, talent show itd. to z góry ustawiona pożywka dla pospólstwa, które ma się tym podniecać i kupować co należy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl