29.05.2020, 09:13 | czytano: 4366

Urząd Miasta wydał komunikat w sprawie "lisiej rodziny"

zdj. UM Nowy Targ
NOWY TARG. "Od tygodnia do Urzędu Miasta dzwonili mieszkańcy informując o lisach, które zadomowiły się nad Czarnym Dunajcem w pobliżu Parku Miejskiego. Dzwoniący twierdzili, że lis atakuje spacerujących po wałach i korzystających ze ścieżki rowerowej. Takie interwencje zgłaszała również Policja oraz Straż Pożarna" - informują urzędnicy.
Z kolei inni alarmowali, że lisom zagrażają przechodzący tamtędy ludzie i psy, które płoszą zwierzęta, a przez to lisica nie może w spokoju polować, aby wykarmić swoje młode.
"W tej sytuacji wybrane przez lisicę miejsce nie było bezpieczne dla niej i jej młodych, ale także istniało niebezpieczeństwo, że coraz bardziej zdesperowane zwierzę pogryzie spacerujących" - tłumaczy magistrat.


Lis jako zwierze dzikie - zgodnie z prawem łowieckim - należy do Skarbu Państwa. Brak jednak jednoznacznych przepisów, kto powinien zająć się lisem, który zadomowił się na terenie miasta. Dlatego żadne inne organy i służby nie chciały podjąć działań, które rozwiązałyby ten narastający problem.

"Mając na uwadze szczególne okoliczności, jakimi było założenie przez lisa nory w tak uczęszczanym miejscu, Urząd Miasta Nowy Targ wraz Fundacją Zwierzęta Podhala zdecydowali, że najlepszym rozwiązanie będzie znalezienie lisom nowego bezpiecznego domu. Fundacja wraz z panem Arturem Wojciechowskim w sposób profesjonalny odłowili całą lisią rodzinę, a Urząd Miasta pokrył koszty przyjęcia lisów do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt prowadzonego przez pana Jacka Wąsińskiego w Mikołowie. Ośrodek pana Wąsińskiego jest wpisany na listę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i zapewni właściwą opiekę zwierzętom do czasu usamodzielnienia się młodych. Później zwierzęta zostaną wypuszczone na wolność - głosi komunikat Urzędu Miasta.


opr.s/ zdj. UM Nowy Targ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Obserwator31.05.2020, 20:42
śliczne maluchy i dzielna mama. Brawo dla UM i ludzi dobrej woli
Marty31.05.2020, 02:32
Chwala tym,którzy podjęli taka decyzje i chwalatym,którzy te decyzje wykonali.To się nazywa humanitarne podejście do spraw zwierząt.Brawo!
Brawo,brawo30.05.2020, 07:14
To przecież "samotna matka" z licznym potomstwem, należy się jej "kura +"
B.29.05.2020, 18:15
Brawo ;)
dobrze że są jeszcze ludzie, którzy zainteresują się losem słabszych. Szkoda by było zwierzaków
plandemia29.05.2020, 15:16
brawo, beda wylapywac kury po wsiach , a zakladaja gniazda byle gdzie bo jest ich masa, a panie placzace powyzej niech wam bedzie wstyd za siebie nie za nas, jak was ugryza te piekne liseczki gdy bedziecie biegac czy jezdzic sciezka rowerowa leczcie sie same.
Szkodnik w przyrodzie nr 129.05.2020, 14:54
Wpuście je najlepiej do kurnika, po co się mają fatygować skradaniem.
Bożena29.05.2020, 13:34
Dziękujemy Pani Mariolu za Pani poświęcenie dla zwierząt. Ma Pani wielkie serce, chociaż nie raz doświadcza Pani wielu przykrości od ludzi, za których mi wstyd
gość29.05.2020, 13:10
Ale chuda ta lisica, co ona mogla upolować najwyżej bezpańskiego kota. Broniła młodych to wyskakiwala z nory dobrze że ludzie pomogli i niech się cieszą życiem
gazda z gazdów29.05.2020, 09:50
copke by piekną zrobił z nich
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl