05.07.2020, 08:38 | czytano: 3451

Wakacje na wodzie (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Na przystani Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego położonej nad jeziorem Czorsztyńskim, na półwyspie Stylchyn zorganizowane zostało szkolenie żeglarskie dla dzieci w wieku od 1 do 12 lat. W kursie pod nazwą „Optymista” uczestniczyli młodzi żeglarze z całej Polski.
Dzieci uczą się przede wszystkim żeglarstwa w praktyce, m.in. jak sterować łódkami i robić zwroty. Uczą się także o zagadnieniach niezbędnych każdemu wilkowi morskiemu: o pogodzie, kierunkach wiatru, przyrodzie, geografii i kulturze zachowania na wodzie. Ciekawą propozycją, w przerwach na odpoczynek, jest także malowanie kamieni z jeziora. Kurs trwa 5 dni i obejmuje teorię oraz praktykę żeglarstwa – zabawa i nauka w jednym.
- Dzieci mają się czegoś nauczyć, ale przede wszystkim mają być zadowolone. To uśmiech i radość uczestników są dla nas najważniejsze. Młodzi uczą się żeglarstwa i bezpieczeństwa. W ramach szkolenia, zanim otrzymają pamiątkowe dyplomy, przejdą kurs udzielania pierwszej pomocy – mówi Małgorzata Wojdyła, jedna z organizatorek.

- Ważne jest zaangażowanie z jakim bosman pan Paweł Gawor zaszczepia w młodych miłość do żeglarstwa, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dobrze, że młodzi przy okazji uczeni są dyscypliny i kultury. Dzieci wiedzą już jak się mają zachować, jak się do siebie zwracać, a organizatorzy potrafią docenić wysiłek młodych i chwalić ich zaangażowanie i sukcesy. Bez obaw można zostawić dzieci pod opieką pana bosmana – mówi odpoczywająca na przystani pani Wanda Silezin z Krakowa, której wnuk uczestniczy w kursie.

Udało nam się porozmawiać także z jednym z uczestników szkolenia „Optymista”. - Jest super, jestem bardzo zadowolony, że tak spędzam wakacje. Złapałem żeglarskiego bakcyla. Zajęcia są bardzo fajne, zwłaszcza te na wodzie. Paczka jest zgrana, dzieciaki są fajne. Oprócz pływania mamy różne ciekawe zajęcia, uczymy się wielu nowych rzeczy. To mój pierwszy taki obóz, ale na pewno nie ostatni. Być może uda mi się przyjechać tu za rok – mówi Jakub Silezin ze szkoły podstawowej w Jaworniku.

Na zakończenie kursu świeżo upieczone wilki morskie otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.

Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie co roku organizuje kursy i szkolenia z zakresu żeglarstwa. Planowane są kolejne turnusy w lipcu i być może w sierpniu.

JD/ zdj. Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wesoły Romek07.07.2020, 07:37
DO obiektywny: Można pływać :) Co do czystości , ludzie pływają i żyją chyba jest ok ;)
obiektywny05.07.2020, 13:47
Czy w jeziorze Czorsztyńskim można pływać kraulem? Głównie chodzi mi o przepisy prawne i czystośc samego zbiornika.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl