04.08.2020, 16:29 | czytano: 2226

Podhalanie laureatami Festiwalu Folkloru Górali Polskich 2020

Fot. Kadr z nagrania konkursowego
Muzykanci z naszego regionu zajęli wysokie miejsca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich 2020, który w tym roku, z uwagi na pandemię, odbył się on-line.
Odbywający się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, cieszył się dużym zainteresowaniem. Tym bardziej cieszą wysoki miejsca przedstawicieli naszego regionu.
I tak, w kategorii "Kapele" Złote Żywieckie Serce otrzymała kapela Uczelnianego Zespołu Góralskiego MŁODE PODHALE przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Pierwsze miejsce zdobyła kapela Zespołu Regionalnego ŚWARNI z Nowego Targu, drugie powędrowało do Zespołu BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca (w obu przypadkach ex aequo), a trzecie wywalczyła Muzyka LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej.

Trzecie miejsca w kategorii "Grupy śpiewacze" zdobyły: żeńska grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego ŚWARNI z Nowego Targu oraz żeńska grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego REGLE z Poronina, natomiast wyróżnienie - żeńska grupa śpiewacza HAWERNE z Lasku, Poronina, Gronkowa.

Pierwsze miejsce w kategorii "Mistrz-uczeń" otrzymał Krzysztof TREBUNIA-TUTKA z Zakopanego (uczniowie: Maciej Łukaszczyk-Capowski z Zakopanego – skrzypce, Franciszek Topór-Futer z Zakopanego – dudy podhalańskie, Karol Murzydło z Zakopanego – złóbcoki), a drugie Paweł CZAJA z Jabłonki – skrzypce (uczniowie: Artur Olesiński z Lipnicy Małej, Martyna Olesińska z Lipnicy Małej, Natalia Gwiżdż z Lipnicy Małej).

W kategorii "Soliści - śpiewacy" drugie miejsce wywalczyła Iwona GAJKOWSKA-DZIEDZIC z Lipnicy Wielkiej, a trzecie Weronika GABRYŚ z Tylmanowej.
Przedstawiciele naszego regionu oblegli podium w kategorii "Soliści - instrumentaliści". Złote Żywieckie Serce otrzymała Anna TREBUNIA z Murzasichla – złóbcoki, pierwsze miejsce zdobył Eugeniusz KARKOSZKA z Lipnicy Wielkiej – skrzypce, a drugie Paweł CZAJA z Jabłonki – skrzypce.

Wśród "Solistów-multiinstrumentalistów" najlepiej z naszego regionu zaprezentował się Adam CZYSZCZOŃ z Rdzawki – piszczałka jednootworowa, piszczałka trzyotworowa, dudy podhalańskie, złóbcoki, który zdobył pierwsze miejsce.

oprac. r/
komentarze
BM05.08.2020, 17:51
Gratulacje dla Marcina Kudasika !!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl