14.08.2020, 08:50 | czytano: 2180

"Wirtualnie pod parą" w Skansenie w Chabówce

zdj. PKP CARGO
"Parowozjada" to największe na południu Polski parowozowe show, które odbywa się już od 15 lat i corocznie gromadzi ok. 5 tys. uczestników. - Tym razem, z powodów pandemii koronawirusa nie możemy spotkać się tłumnie w Chabówce, ale PKP CARGO przygotowało dla Miłośników Kolei tydzień spotkań "Wirtualnie pod parą" ze Skansenem Taboru Kolejowego - zapowiada Krzysztof Losz.
- W dniach 17-22 sierpnia na profilu Dla miłośników kolei - PKP CARGO Fani Kolei będą mogli zobaczyć, co się aktualnie dzieje w Skansenie w Chabówce, przekonać się co wydarzyło się w nim przez ostatnie kilka miesięcy i poznać najciekawsze parowozy, które na swoim stanie ma Skansen. To doskonała okazja dla wszystkich Miłośników Kolei do zapoznania się z tym wyjątkowym na mapie kolejowego dziedzictwa w Polsce i Europie miejscem. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji zabytkowego taboru kolejowego, obrazującego rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich. Na terenie Skansenu urządzono ekspozycję 130 eksponatów, składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, zabytkowych lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów oraz pługów i żurawi - dodaje rzecznik prasowy PKP CARGO S.A.

Skansen w Chabówce to nie tylko muzeum kolejnictwa, w którym prezentuje się zimne eksponaty, ale to przede wszystkim "żywa parowozownia", w której dzięki doświadczonej, posiadającej odpowiednie kwalifikacje kadrze pracowniczej, utrzymuje się i remontuje parowozy oraz zabytkowe wagony. W "tygodniu pod parą" miłośnicy kolei będą mogli przekonać się, że pomimo pandemii koronawirusa Skansen nie zaprzestał swojej normalnej działalności. Tak jak w latach poprzednich w Skansenie ciągle naprawia się zabytkowy tabor, a w wakacyjne weekendy uruchamiane są, cieszące się dużym powodzeniem, pociągi parowe z Chabówki do Mszany Dolnej oraz mające licznych fanów pociągi retro z Nowego Sącza do Chabówki (w ramach programu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej).

- Dodatkowo w "tygodniu pod parą" chętni będą mogli wziąć udział w licznych konkursach oraz zobaczyć superciekawe archiwalne filmy z wcześniejszych "Parowozjad", w tym m.in. film z 2008 roku z jedynej "Parowozjady", która miała miejsce w Suchej Beskidzkiej, gdzie prezentacja pociągów odbyła się w scenerii renesansowego zamku a "gwiazdami" parady parowozów były m.in. najstarszy wówczas w Polsce czynny parowóz serii Ol12 z Chabówki, z 1912 roku, pierwszy polski parowóz z lat 20. ub. wieku serii Ok22 z Parowozowni Wolsztyn a także bohatera tegorocznej "wirtualnej Parowozjady" TKt48-191, który przeszedł w tym roku naprawę - zachęca Krzysztof Losz i zaprasza na profil PKP CARGO: https://www.facebook.com/pkpcargo na tegoroczną "wirtualną Parowozjadę".

Wydarzeniu patronuje Podhale24.

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl