17.08.2020, 00:21 | czytano: 1452

"Podkowce w Szczawnicy" (zdjęcia)

zdj. Weronika Błażusiak
W Szczawnicy zorganizowana została premiera gry terenowej „Podkowce w Szczawnicy”. Popularyzuje ona wiedzę o zimującym na terenie Pienin nietoperzu zwanym podkowcem małym.
Długość ciała podkowca to ok. 4 cm, a rozpiętość jego skrzydeł mieści się w granicach 20 -25 cm. Waga tego małego nietoperze waha się od 4,5 do 9 g. Charakterystyczną cechą w wyglądzie tego nietoperza jest skórna narośl na pysku, której dolna część ma kształt podkowy – stąd jego nazwa.
Biorąc udział w grze uczestnicy odwiedzają miejsca, w których znajdują schronienie kolonie rozrodcze nietoperzy. Zabawa zaczyna się przy XVIII wiecznym kościele pw. Jana Chrzciciela w Jaworkach. Podążając za wierszowanymi wskazówkami, odkrywa się tajemnice podkowców. Gra kończy się przy budynku Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. Udział w queście „Podkowce w Szczawnicy” jest ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu zarówno dla starszych , jak i dla tych najmłodszych. Przejście całej trasy zajmuje około 2 godziny. Naprawdę warto.

Gra jest już dostępna w budynku Pienińskiego Centrum Turystki w centrum Szczawnicy, w budynku PTTK Szczawnica oraz w namiocie Akcji Katolickiej przy kościele pw. Św. Wojciecha. Quest powstał dzięki Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.

wb, zdj.Weronika Błażusiak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl