19.08.2020, 20:16 | czytano: 1091

„Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego” (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba otwarta została wystawa zatytułowana "Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego". Ekspozycja poświęcona patronowi Muzeum Tatrzańskiego jest częścią Tatrzańskich Musealiów.
Prócz możliwości obejrzenia wystawy w towarzystwie kuratora, była to także okazja do spotkania w ogrodzie i wspólnego zaranżowania „Ogrodu Zmysłów” - w formie florystycznych nasadzeń.
Sama wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

Dr Marcin Warchałowski, kurator wystawy tak opisuje zbiór: "Jeżeli życie jest podróżą, to życie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) było fascynującą wyprawą górską. Jego umiłowanie gór, wędrówek, wypraw, przyrody i ludu góralskiego było tak wielkie, że po dziś dzień zasługuje na szacunek. Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej. To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem (1873) i to właśnie Tytus Chałubiński przyczynił się do powstawania szkoły snycerskiej oraz szkoły koronkarskiej, kościoła pw. Najświętszej Rodziny czy Muzeum Tatrzańskiego w tej ówczesnej, jeszcze mało znanej podgórskiej wsi Zakopane. To dzięki jego aktywności życie górali stawało się lepsze, a Zakopane rozwijało. Jego staraniem Zakopane w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych, a w mieście powstała kasa pożyczkowa. Jako pierwszy podnosił świadomość górali co do uprawy roli, zachęcając do stosowania płodozmianu, a także sprowadzając nasiona koniczyny białoróżowej i sparcety.

Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie doktor Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne, sam poznawał, ale i pokazywał swoim przyjaciołom piękno najpiękniejszych gór na świecie – Tatr."

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl