20.08.2020, 10:09 | czytano: 1119

Moc Gór 2020: formuła on-line i wystawy towarzyszące

Fot. Materiały prasowe
Rok 2020 jest czasem wyjątkowo trudnym. Dlatego też organizatorzy festiwalu Moc Gór 2020, który odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Nosalowym Dworze w Zakopanem, postanowili uruchomić dla wszystkich chętnych dodatkową opcję w formie platformy online, na której będzie można zobaczyć konkursowe filmy.
Tegoroczna 16. edycja Festiwalu Moc Gór to nowe otwarcie, po piętnastu edycjach Spotkań z Filmem Górskim. W związku z obecną sytuacją Covid-19, festiwal będzie się odbywał zgodnie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych.
W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, spotkania z himalaistami i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki.

W ramach festiwalu odbędą się dwie wystawy – Rafała Raczyńskiego i Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej.

Wystawa fotografii górskiej Rafała Raczyńskiego nosi tytuł „Góry świata w obiektywie”. Jak mówi sam autor, obejmuje ona nie tylko górskie krajobrazy, ale także wspaniałe kompozycje chmur, które potrafią zrobić wrażenie większe, niż najbardziej efektowne pasma górskie. Fotografie pochodzą z wypraw autora w najróżniejsze góry świata w tym w Tatry, Alpy, Kaukaz, Andy, czy na Kilimandżaro.

Rafał Raczyński (ur. 1979 r.) - jest absolwentem geofizyki na AkademiiGórniczo-Hutniczej. Umiejętności zdobyte podczas studiów wykorzystuje do badań meteorologicznych w prowadzonej przez siebie stacji meteorologicznej. Brał udział w wyprawach na Aconcaguę, Pik Lenina, Island Peak, AmaDablam, Kilimandżaro, Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, czyMatterhorn. Odwiedził ponad 20 krajów świata na czterech kontynentach, co zaowocowało setkami tysięcy przepięknych zdjęć. Jako licencjonowany operator bezzałogowych statków powietrznych fotografuje krajobrazy również z lotu ptaka.

Podczas festiwalu można będzie też obejrzeć obrazy Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej. Są to portrety szczytów korony Himalajów i Karakorum dużych rozmiarów.
Malowanie Gór to jak droga na szczyt. To przygotowania – zakładanie bazy, wybieranie drogi, zakładanie kolejnych obozów. Powroty do bazy. Czekanie na okno pogodowe – ja to nazywam chwilą odwagi w malarstwie. Są upadki i zwycięstwa. Zdarzają się powroty na ten sam obraz, na tę samą niezdobytą Górę. Wspaniała i „trudna praca” – tak o swojej twórczości opowiada sama autorka.

Wernisaż odbędzie się w Teatrze Witkacego w sobotę 28 sierpnia o godz. 17.00. Wernisaż uświetnią swoją obecnością Krzysztof Wielicki Janusz Majer oraz Piotr Pustelnik.

Szczegóły na:www.mocgor.pl

Materiały prasowe, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl