07.09.2020, 18:00 | czytano: 831

Stare podhalańskie historie opowiedziane, wymalowane, wymigane i muzycznie okraszone

Projekt „Podhalańskie_eopowiastki - Góralskie bajania dlo małych i duzych” polega na opracowaniu podhalańskich opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie w artystycznej oprawie. Jego pomysłodawcą jest Szymon Bobrowski z Czarnego Dunajca.
Będą one opowiedziane przez nestorów propagujących kulturę podhalańską od wielu lat np. Jana i Jadwigę Trebunia Tutka, okraszone muzycznie przez rdzennych muzyków z terenu Podhala (Andrzej “Fiś” Jarząbek) opatrzone tradycyjnymi rycinami i akwarelami przez m.in. Annę Trebunia Wyrostek, a także zawierające napisy i lektora języka migowego.
Wśród opowiastek nie zabraknie m.in. historii „Babrosie” i „Ni ma to jak goniacka” oraz porywających historii małego “misiocka”. Historie skierowane będą zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Będzie to spójny artystycznie przekaz oddziaływujące na każdy zmysł odbiorcy. Końcowy materiał audiowizualny powstanie we wrześniu i będzie promowany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Będzie go można również znaleźć w otwartych zasobach internetu.
Podhalańskie_eopowiastki to ciekawy projekt promujący kulturę i sztukę Podhala i pokazujący jej ogromną siłę i różnorakość. Będzie to pierwsza próba zachowania dziedzictwa kulturowego Podhala w tak pełnej formie. Liczymy, że projekt będzie kontynuowany.

A to wszystko dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, instytucji promującej rozwój i zachowanie dziedzictwa kulturowego Polski. Program NCK „Kultura w sieci” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. 5948 wniosków złożonych, z czego zaakceptowanych tylko 1182. W tym projekt „Podhalańskie_eopowiastki - Góralskie bajania dlo małych i duzych” zaproponowany przez markę Ethofield z Czarnego Dunajca. Pomysłodawcą projektu jest właściciel marki Szymon Bobrowski, propagator kultury podhalańskiej i muzyk, trębacz popularnego zespołu Dikanda.

Materiał prasowy, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl