11.09.2020, 11:28 | czytano: 738

„Sen tropikalnego słońca” w Muzeum Tatrzańskim (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Od dziś w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskim oglądać można wystawę zatytułowaną „Sen tropikalnego słońca - Witkacy i Zakopane”. To pierwsza ekspozycja przygotowana po trwającym dwa lata remoncie zabytkowej willi.
Jak mówi dyrektor Muzeum, Anna Wende-Surmiak „wątek dalekiej podróży Stanisława Ignacego Witkiewicza z Bronisławem Malinowskim na Cejlon i do Australii - to ważny epizod z życia tego wszechstronnego artysty. Do tej pory w Polsce nie mieliśmy takiej wystawy, która traktowałaby o tamtych wydarzeniach. Okazało się, że przysłowiowe tropiki istnieją nie tylko w twórczości Witkacego i w dziennikach Bronisława Malinowskiego, ale także w wielu pracach innych artystów związanych z Zakopanem".
Witkacy na tropikalną wyprawę pojechał z przyjacielem Bronisławem Malinowskim w 1914 roku, po tym jak narzeczona Witkacego, Jadwiga Janczewska popełniła samobójstwo.

Na wystawie można obejrzeć prace Witkacego - portrety Neny Stachurskiej i Janiny Leszczyńskiej - Turowskiej, jego szkic scenografii do sztuki „Pragmatyści”, australijskie pejzaże oraz "astrologiczne obrazy". Są także prace Stanisława Witkiewicz (ojca), Przemka Branasa, Mari Bujakowej, Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozowskiego, Henryka Burzca, Zofii Stryjeńskiej, Macieja Cholewy, Krzysztofa Gila, Justyny Górowskiej, Mikołaj Spodaryka, czy Marka Średniawy.

Wystawa „Sen tropikalnego słońca - Witkacy i Zakopane” będzie prezentowana do 6 grudnia.

Muzeum przypomina o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas wizyty w placówce.

s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl