16.09.2020, 09:14 | czytano: 1183

XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego "Brzmi dobrze". Online

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcona będzie muzyce i jej związkom z architekturą. Część z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się na Podhalu.
Spośród wielu zabytków związanych z muzyką zaprezentowane zostaną te, które z jednej strony opowiedzą o napięciu między przestrzenią a wykonywaną w niej muzyką, z drugiej przywołają historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.
19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w internecie filmów – oprowadzań po niezwykłych miejscach związanych z muzyką. Każdy film to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. Opowieści przewodników i przewodniczek wzbogacone o cyfrowe zasoby muzealne, biblioteczne i archiwalne pozwolą poczuć niezwykłą atmosferę tych miejsc oraz doświadczyć odkrywania nieoczywistych historii z muzyką w tle. Wszystkie oprowadzania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

W ramach tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa Kulturowego powstał cykl dokumentów o małopolskich zabytkach z muzyczną historią: Teatrze Starym, Piwnicy pod Baranami, Klasztorze Na Skałce, Muzeum Karola Szymanowskiego “Atma” w Zakopanem, pracowni lutniczej Mardułów i Willi Czerwony Dwór w Zakopanem, Muzeum Fonografii w Niepołomicach, Dworze Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Synagodze w Bobowej.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu. Książka będzie dostępna w wersji drukowanej, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

Harmonogram premier:
Sobota 19 września:
Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)
Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)
Niedziela 20 września:
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)
Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:
Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)
Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)
Niedziela 27 września:
Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)
Synagoga w Bobowej (od 10.30)

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl