30.09.2020, 11:35 | czytano: 2104

Strażacy - ochotnicy ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy (zdjęcia)

zdj. Aneta Markus
Projekt „Pierwsza pomoc ratuje życie” realizowany przez druhów z OSP Kluszkowce dobiega końca. Uczestnicy uczą jak prawidłowo reagować na miejscu zdarzenia wypadku, czy podtopienia.
Codziennie czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, na dźwięk syreny rzucają wszystko i biegną, by ratować ludzkie życie, czy mienie. Tym razem podjęli inicjatywę, której celem jest edukacja innych. W związku z powyższym podjęli się nowych wyzwań, w tym dosyć nietypowych. Druhowie z OSP Kluszkowce wcielili się bowiem w rolę aktorów. Filmik z ich udziałem stanowił będzie jedną z pomocy edukacyjnych, które wykorzystane zostaną podczas warsztatów z dziećmi.
Jak uzasadniali strażacy, umiejętnie przeprowadzona pierwsza pomoc pozwala przywrócić czynności życiowe oraz utrzymać je do czasu przyjazdu zespołu ratunkowego, dzięki czemu szanse na uratowanie życia znacznie wzrastają. Podczas tych czynności osobie udzielającej pomocy zazwyczaj towarzyszy ogromny stres i strach. Dlatego też zasad udzielania pierwszej pomocy należy uczyć od najmłodszych lat, tak by wiedza i ćwiczenia pozwoliły w przyszłości nieść pomoc automatycznie, pomimo towarzyszącym emocjom.

W ramach projektu „Pierwsza pomoc ratuje życie” odbyły się już szkolenia dla sekcji młodzieżowej OSP Kluszkowce przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach projektu. Kolejne warsztaty skierowane będą do dzieci i młodzieży z placówek oświatowych. Już niedługo premiera filmiku, dzisiaj na zachętę, kilka zdjęć z planu, jak również z pierwszych warsztatów.

Dofinansowanie w postaci 10 000 zł na realizację projektu druhowie z OSP Kluszkowce otrzymali z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” Edycja 2/2019. Projekt realizowany przy współpracy z Gminą Czorsztyn, sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

opr. Aneta Markus
Może Cię zainteresować
komentarze
Autor30.09.2020, 19:30
Tragedia ta cała ''pandemia''. Wstrzymane są kursy OSP, wszelakie ćwiczenia odwoływane, zbiórki szkoleniowe po strażach również. Jeśli te całe ograniczenia i wirus to ściema, to strażacy się tylko cofają w rozwoju
Władek30.09.2020, 15:13
@jon 1102, zejdź na ziemie, bo chyba CV19 wyniósł Cię w jakieś zaświaty. Nie ma żadnej pandemii, nie ma nawet epidemii !
jon 110230.09.2020, 12:51
Z całym szacunkiem dla OSP ale ktoś zapomniał o tym ,że jesteśmy w żółtej strefie udzielanie pomocy bez zabezpieczeń jest naganne. Uczenie na szkoleniach i ćwiczeniach bez podstawowych zasad bezpieczeństwa i wyrobienia tego nawyku powoduje zagrożenie dla samych ratowników i ich rodzin. Czasami trzeba wyobraźni i zastanowienia co chce się zrobić i pokazać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl