30.09.2020, 14:19 | czytano: 2802

Powiat Nowotarski finalistą konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Jednym nowa siedziba Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju się podoba, innym nie. Nie zmienia to faktu, że inwestycja ta znalazła się w gronie finalistów konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" oraz otrzymała wyróżnienie przyznawane przez Związek Powiatów Polskich.
Na uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie, samorząd powiatowy reprezentował starosta Krzysztof Faber, a głównego wykonawcę inwestycji Stanisław Potoczak właściciel firmy P.H.U. POTOCZAK.
Ogólnopolski Otwarty Konkurs "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło 460 inwestycji z całej Polski. 76 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Przyznano 12 głównych nagród „Modernizacja Roku 2019” w poszczególnych kategoriach oraz 4 główne nagrody „Budowa XXI w.”

Powiat Nowotarski zgłosił do konkursu swoją największą inwestycję w infrastrukturę kultury, która została zakończona w 2019 roku - budowę nowej siedziby Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Projekt został zrealizowany jest we współpracy Inwestora - Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce- Zdroju wraz z Powiatem Nowotarskim, który jest organem prowadzącym teatru i zapewnił dotację na pokrycie wkładu własnego.Budynek teatru jest 4-kondygnacyjny z miejscami dla 200 osobowej widowni. W obiekcie znajduje się nowoczesna scena, pomieszczenia administracyjne, pracownia lalkarska, magazyny, garderoby, sala prób, kawiarnia oraz szatnia i wielofunkcyjne foyer. Łącznie dla funkcji instytucji kultury przeznaczono ponad 1450 m2 nowoczesnej przestrzeni użytkowej oraz dodatkowo blisko 90 m2 na inne cele, m.in. na kawiarnię teatralną.
Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca postojowe przy budynku dostosowane do potrzeb tych osób znajdują się najbliżej obiektu. Główne wejście oraz wyjścia ewakuacyjne znajdują się na poziomie terenu, posiadają rampy zewnętrzne przystosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Gmach posiada również windę spełniającą kryteria windy przeznaczonej dla osób na wózkach. Te same kryteria spełniają także łazienki oraz umiejscowiony na sali widowiskowej, najbliżej sceny, rząd z możliwością demontowania siedzisk, gdzie osoby na wózkach mogą zająć miejsca, a do garderoby prowadzi pochylnia, dzięki której osoby te mają dostęp również do tego pomieszczenia.

Co więcej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, teatr może poszerzyć swoją ofertę o spektakle z audio deskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. Pozwala to na wprowadzenie na widownię osób niewidzących i niesłyszących - w obiekcie wyznaczone są miejsca dla osób niewidomych ze specjalnymi słuchawkami, w których taka osoba słyszy dodatkowy komentarz, kluczowy do rozumienia fabuły przedstawienia. W okolicach kasy biletowej umieszczona jest tablica zawierająca informację w języku Braila dotyczącą rozmieszczenia pomieszczeń.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Hyrny03.10.2020, 22:18
Wizjoner idź do PCK i zajmij się robotą
wujek01.10.2020, 13:47
mosty w kroscienku tez kiedys dotały nagrodę a teraz są tylko utrapieniem....widocznie nie brano pod uwagę funkcjonalności, a to jest przecież istota takich budowli
bazując na tych doświadczeniach nie zdziwi mnie jak Ci uśmiechnięci Panowie Waksmundzki i Faber będą mieli bardziej strapione oblicza.
ale z drugiej strony jakie to ma znaczenie - skoro za to dziadostwo tj. mosty i rondo nikt nie odpowiedział. Nawet za aferę w PZD nie odpowiedzieli.
Wizjoner30.09.2020, 21:43
Popatrzcie na dach...spadzisty. A jaki będzie w nowotarskim MOKu? Płaski z płaskim tarasem. Pewnie po roku przebudowa i nowy dach jak w słynnych kawiarenkach na rynku. Cały Watycha. Bez wizji
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl