26.10.2020, 11:00 | czytano: 1671

Wirtualna wystawa "Dziedzictwo kulturowe kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce"

Fundacja Przestrzenie Dziedzictwa zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy online poświęconej wieloetnicznemu dziedzictwu kulturowemu kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce.
Znajduje się on w wielokulturowym, przygranicznym regionie zamieszkiwanym przez mniejszość słowacką, współtworzącej dziedzictwo kulturowe tego regionu. Mamy nadzieję, że wystawa będzie dla Państwa interesująca. Prosimy również o jak najszersze rozpropagowanie informacji o wystawie.
Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/115

Wystawa dotyczy fenomenu najważniejszego zabytku północnej Orawy, jakim jest ten znany w Europie XVII-wieczny kościół. Podzielona jest ona na pięć odrębnych części prezentujących różnorodną problematykę: świątynię i przestrzeń wokół niej, wyposażenie wnętrza kościoła, imponujące cykle malowideł stworzonych w jej wnętrzu na przełomie XVII/XVIII wieku oraz najważniejsze elementy dziedzictwa niematerialnego związanego ze świętami, zwyczajami i obrzędami do dziś celebrowanymi w świątyni. Wystawa zawiera łącznie 80 fotografii, z których każda jest szczegółowo opisana. Teksty towarzyszące wystawie zawierają mało znane, a czasem zupełnie nowe treści dotyczące dziedzictwa kulturowego tej świątyni, łączącej dziedzictwo trzech narodów: Polski, Słowacji i Węgier.

Wystawa jest interesująca dla szerokiego kręgu osób zajmujących się dziedzictwem Orawy, góralszczyzną i zabytkami sakralnymi z polsko-słowackiego pogranicza kulturowego i etnicznego. Jest również doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii i dziedzictwie wielokulturowego regionu Orawy. Tematyka wystawy jest również głęboko osadzona w kulturze lokalnej społeczności Orawki.

W najbliższym czasie Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce zostanie wpisany na elitarną listę ,,pomników historii” tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której znajduje się ponad 100 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.
Przygotowanie wystawy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura - Interwencje 2020”.

Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa z Krakowa, a jej partnerem w projekcie jest Orawska Biblioteka Publiczna. Patronem medialnym jest Polskie Radio Kraków.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl