12.11.2020, 21:45 | czytano: 2098

Do czego służy Raspberry Pi (art. sponsorowany)

Raspberry Pi, czyli powszechnie znana Malinka, to niezwykle popularny mikrokomputer, dostępny na rynku elektronicznym w wyjątkowo przystępnej cenie. Wyposażony jest w ogromną ilość funkcji, dzięki którym może być wykorzystywany do nawet zaawansowanych technologicznie projektów. To bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, która cieszy się coraz większą popularnością.
1. Czym jest Raspberry Pi?
2. Raspberry Pi – szerokie zastosowanie

Raspberry Pi jest wielkości karty kredytowej, bez problemu mieści się w dłoni. Stosowany jest jako czujnik temperatury, pomoc w obsłudze dysków sieciowych czy wsparcie systemu monitoringu. W dalszej części tekstu wyjaśniono, czym dokładnie jest Raspberry Pi oraz do czego służy.

Czym jest Raspberry Pi?
RPi, Malinka to nazwy zamienne, stosowane w odniesieniu do Raspberry Pi. Stanowi pewnego rodzaju platformę, którą stworzono do celów edukacyjnych. Swoje początki ma w Wielkiej Brytanii, a konkretnie na Uniwersytecie Cambridge. RPi miał służyć studentom, majsterkowiczom oraz programistom na sprawniejszego przyswajania wiedzy. Malinka stała się niezwykle popularne także ze względu na swoją przystępną cenę. Obecnie urządzenie znajduje o wiele szersze zastosowanie, np. w automatyce, robotyce czy programowaniu w każdym języku. Raspberry Pi jest miniaturowym komputerem wyposażonym w procesor, liczne peryferia, a także pamięć RAM. Najnowszym modelom wbudowano również bezprzewodową łączność, a więc Bluetooth oraz WiFi. Dzięki temu Raspberry Pi praktycznie niczym nie różnie się od zwykłych komputerów klasy PC.

Raspberry Pi – szerokie zastosowanie
Raspberry Pi daje ogromne możliwości rozwoju w takich dziedzinach jak programowanie, robotyka, mechanika i budowa maszyn, a także automatyka. Dzięki Malince inżynierowie otrzymują nowoczesne wsparcie podczas projektowania multimedialnych komputerów samochodowych, stacji pogodowych czy sieci czujników ruchu. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem, mogą skorzystać z minikomputera Raspberry Pi, aby zgłębić tajniki języka Python czy Scratch. RPi można także wykorzystać do zmiany starego telewizora w Smart TV, strumieniowego przesyłania multimediów za pomocą HTPC czy zwiększenia zasięgu bezprzewodowej sieci WiFi. Raspberry Pi dzięki odpowiedniej konfiguracji może też udostępniać pliki w komputerowej sieci, czyniąc go bardziej wydajnym i energooszczędnym. Malinka służy także do zmiany zwykłej drukarki ze złączem USB w drukarkę sieciową z ogromnych buforem danych. Każdy, kto należy do sieci LAN, będzie mógł drukować pliki, wykorzystując przewodowe lub bezprzewodowe połączenie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl