23.11.2020, 20:00 | czytano: 1415

Opony całoroczne - czy warto wybrać je zamiast "sezonówek"? (art. sponsorowany)

Profesjonalne ogumienie wielosezonowe ma kilka interesujących cech, lecz wielu kierowców wciąż uznaje je za alternatywę, a nie pełnoprawny zamiennik dla zestawu opon zimowych i letnich. Przekonajmy się, czy warto zainwestować w opony całoroczne.
Czy opony wielosezonowe są dobre? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców

Właściciele pojazdów w Polsce muszą być gotowi na dostosowanie się do warunków panujących w chłodniejszych miesiącach roku. Każdy kierowca z pewnością spotkał się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi opiniami na temat ogumienia wielosezonowego. Są to opony, których wzmocniona konstrukcja pozwala na odpowiednią przyczepność w dowolnych warunkach – latem i zimą. Choć ponad 70% kierowców wykazuje zainteresowanie zakupem takiego zestawu, na razie grono użytkowników jest niewielkie. Obecnie dopiero 1 z 5 właścicieli samochodów korzysta z takiego rozwiązania, lecz liczba ta systematycznie rośnie. Potencjalnych klientów nie powstrzymują nawet nieznacznie wyższe koszty początkowe niż w przypadku zestawów opon letnich i zimowych. Warto przy tym pamiętać, że w długoterminowej perspektywie zazwyczaj jest to bardziej opłacalny zakup – nie możemy pominąć także roli wygody i ekologii.

Liczby to jednak nie wszystko. Jakość opon wielosezonowych potwierdza nieustanne wdrażanie innowacji i korzystanie z zaawansowanych procesów innowacyjnych. Ogumienie całoroczne charakteryzuje się bardziej przemyślaną i odporną konstrukcją w porównaniu do podobnie wycenianych opon sezonowych. Różnicę możemy zauważyć nawet w przypadku najbardziej budżetowych propozycji. Fani posiadania zimowych i letnich zestawów ogumienia podkreślają jednak możliwość stuprocentowej kontroli nad pojazdem zimą, większy komfort jazdy i niższe zużycie paliwa latem. Do tych kwestii jeszcze wrócimy – teraz skupmy się wyłącznie na aspekcie finansowym.


Czy warto kupić opony całoroczne?

Na początek warto zaznaczyć, że opony całoroczne są przeważnie droższe od opon sezonowych. Porównując standardowe modele z niskiej półki cenowej, różnica może sięgać nawet 50% wśród produktów tej samej klasy – podobnie jest w sytuacji opon ze średniej półki cenowej. Pamiętajmy jednak, że musimy zaopatrzyć się tylko w jeden zestaw, przez co już na pierwszy rzut oka można zauważyć większą opłacalność opon całorocznych. Na kalkulacje wpływają także okresy gwarancyjne i koszty wymiany opon.

Ogumienie wielosezonowe często ma bardzo podobny zakres zalecanego użytkowania jak odpowiadające zestawy opon zimowych i letnich. Ma to ogromny wpływ na wygodę użytkowania – w większości sytuacji możemy korzystać z jednego pakietu opon, zwalniając się z potrzeby wymiany ogumienia dwa razy w roku. Jeśli jednak mamy do czynienia z bardzo trudnymi warunkami na drodze i wierzymy, że opony całoroczne nie dadzą sobie rady, możemy wyposażyć się dodatkowo w ogumienie zimowe. Możemy używać go sporadycznie, by uniknąć nadmiernego zużycia – takie połączenie wciąż będzie wygodniejsze i bardziej opłacalne niż korzystanie z całkowicie odrębnych kompletów opon na lato i zimę. W wielu przypadkach zakup pozornie droższego ogumienia całorocznego będzie znacznie lepszą decyzją pod względem finansowym.

Możemy jednak spotkać się z opiniami, że opony wielosezonowe negatywnie wpływają na wydajność jazdy latem. Oznacza to, że musimy doliczyć koszty dodatkowo zużytego paliwa. Jest to jednak coraz mniejszy problem – producenci traktują tę kwestię równie priorytetowo, jak zapewnienie stabilnego zachowania pojazdu w zimowych warunkach.

Opony zimowe czy całoroczne?



Opony sezonowe kontra opony całoroczne – czy warto inwestować w ekologię i ekonomię jazdy?

Podjęcie decyzji na temat tego, czy warto kupić opony całoroczne, zależy nie tylko od ich zachowania na jezdni czy aspektów finansowych. Musimy także wziąć pod uwagę kwestię ekologii – produkcja każdej opony jest w pewnym stopniu szkodliwa dla środowiska. Rozwój procesów i modernizacja fabryk pozwala na zmniejszenie powstawania zanieczyszczeń, lecz na razie żadnej marce nie udało się osiągnąć w pełni „zielonej” produkcji.

Jak zatem możemy w tym przypadku zadbać o ekologię? Warto zauważyć, że im mniej opon musimy kupować, tym bardziej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Powinniśmy zatem stawiać wyłącznie na sprawdzone rozwiązania, takie jak nowoczesne opony Dębica Navigator 3 - sprawdź https://www.sklepopon.com/model-opony/debica-navigator-3. Wyróżnia je wyjątkowo trwała konstrukcja przy umożliwieniu komfortowej jazdy zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. To propozycja, z której można korzystać przez lata – dzięki temu znacznie mniej wpłyniemy na degradację środowiska naturalnego.

Kierowcy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami – zarówno w kwestiach finansowych, jak i dotyczących ekologii. Z tego względu opony całoroczne ciągle zdobywają popularność i pojawiają się na kołach coraz większej liczby pojazdów. To także szansa na mniejsze zużycie paliwa. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania obecne w produktach topowych firm – w przypadku opon Dębica Navigator 3 wykorzystano mieszankę polimerową, która redukuje temperaturę opony, tym samym przyczyniając się do ograniczenia spalania. Dodatkowo mamy dostęp do wielokierunkowych lameli 3D, które zapewniają doskonałą kontrolę na śniegu i pozwalają lepiej zadbać o bezpieczeństwo na drodze.


Kiedy lepiej postawić na opony zimowe?

Są sytuacje, w których raczej nie warto stawiać na ogumienie wielosezonowe. To przede wszystkim momenty, w których potrzebujemy osprzętu do zadań specjalnych. Profesjonalne opony zimowe lepiej poradzą sobie z wycieczką offroadową, z kolei najwyższej klasy opony letnie lepiej nadają się do szaleństw na autostradzie w słoneczne dni. W tym przypadku musimy jednak ocenić, czy dodatkowe koszty związane z inwestycją w takie rozwiązania wyrównają wrażenia z jazdy. Dla zdecydowanej większości kierowców dobrze wykonane opony wielosezonowe wciąż będą lepszym, wygodniejszym i bardziej opłacalnym wyborem.


Opony wielosezonowe – czy warto? To coraz lepszy wybór

Dziś na rynku możemy bez problemu znaleźć opony całoroczne, które nie wpłyną negatywnie na komfort prowadzenia pojazdu czy ekonomię jazdy. Może być wręcz odwrotnie, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego modelu opon Dębica Navigator 3. Na pytanie „czy opony wielosezonowe są dobre?” możemy z pewnością odpowiedzieć twierdząco. Znaczna część produktów tego typu to modele wysokiej klasy, w których przypadku nie zauważymy różnicy w stosunku do modeli zimowych i letnich (pomijając brak konieczności ich wymiany).

Co ciekawe, kiedyś na rynku dostępne były wyłącznie modele całosezonowe – obecnie ten trend powraca. Jednocześnie opony sezonowe w pewnych sytuacjach radzą sobie rzeczywiście lepiej niż opony całoroczne. Czy warto jednak dopłacać do takiego rozwiązania? Czasami tak, jednak to wybór głównie dla profesjonalistów – przeciętny kierowca znacznie bardziej skorzysta na ogumieniu całorocznym. Być może ta granica w przyszłości się zatrze – mamy nadzieję, że nasze rodzime firmy, takie jak Dębica, przyczynią się do tego rozwoju.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl