01.12.2020, 17:00 | czytano: 1107

Zakopiańska policja apeluje ostrożność i rozwagę na drodze podczas zimowej aury

Trudne warunki atmosferyczne - padający deszcz i śnieg, często mokra i śliska nawierzchnia, wcześnie zapadający zmrok - to największe zagrożenia czyhające na kierowców o tej porze roku. Apelujemy do wszystkich kierowców o ściągniecie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do trudnych i zmieniających się warunków drogowych oraz własnych umiejętności.
To jeszcze nie kalendarzowa zima, ale pierwsze opady śniegu już za nami. Okres jesienny związany jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego prosimy kierowców o odpowiednie przygotowanie pojazdu, rozwagę, rozsądek oraz dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych. Opady marznącego deszczu czy śniegu, powodują, że jezdnia jest mokra i śliska. Kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. Dlatego szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia.
Bezpieczna jazda w takich warunkach jest możliwa, gdy nasz samochód jest odpowiednio przygotowany. Przed pierwszym śniegiem jednym z podstawowych działań jest zmiana opon na zimowe, które ze względu na właściwości bieżnika mają lepszą przyczepność. Najlepiej zmienić je, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Szczególną ostrożność należy zachować w obszarach górskich, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu jazda jest utrudniona. Nawet jeden samochód poruszający się na letnich oponach może zablokować ruch - zwłaszcza na podjeździe. Prowadzi to do tworzenia się zatorów, a wówczas dojazd służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg jest bardzo utrudniony. Takie sytuacje zaobserwowaliśmy podczas tego weekendu na popularnej „zakopiance”. Policjanci drogówki eskortowali piaskarki, który musiały się przepychać pomiędzy zablokowanymi pojazdami.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ściągniecie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do trudnych i zmieniających się warunków drogowych oraz … własnych umiejętności.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/

Nie zmieniłeś jeszcze opon? W ogłoszeniach drobnych na podhale24.pl znajdziesz wiele ofert NOWYCH I UŻYWANYCH OPON ZIMOWYCH, a w katalogu firm NAJLEPSZE ZAKŁADY WULKANIZACYJNE W REGIONIE. Polecamy!
zobacz także
komentarze
lb01.12.2020, 18:57
co sie z ludzmi podzialo? nie wiedza ze w zimie jest snieg, zimno i slisko, ze w nocy jest ciemno. zaraz trzeba bedzie instrukcje drukowac do jedzenia, zeby wiedzieli w którą dziure wpychac!!! :)
Donosiciel01.12.2020, 18:17
Ci którzy nie potrafią sprawnie jeździć w takich warunkach powinni mieć zakaz wsiadania za kierownicę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl