30.12.2020, 18:03 | czytano: 1610

TPN: Nie strzelaj w sylwestra!

– Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Huk wywołuje u zwierząt olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, Szymon Ziobrowski.
Dziwny 2020 dobiega końca... Tegoroczna epidemia wpłynęła na wiele kwestii naszego życia codziennego, wiele się zmieniło. Mieliśmy pewne wątpliwości, czy w tym roku przeprowadzać akcję „Nie strzelaj w sylwestra”, ze względu na aktualne restrykcje, które uniemożliwiają powitanie Nowego Roku równie hucznie, co zwykle – w licznym gronie, na zorganizowanych imprezach itd. Uznaliśmy jednak, że ponieważ przepisy nie wykluczają puszczania fajerwerków na prywatnych posesjach, a pod Tatrami już od kilku dni od czasu do czasu słychać huk fajerwerków – i w tym roku zaapelujemy – nie strzelaj w sylwestra!
Już od kilku lat apelujemy do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra w Tatrach. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne oraz domowe, u których huk powoduje ogromny stres, zrodziła się coroczna akcja „Nie strzelaj w sylwestra!”, do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.

Każdego roku naszej akcji towarzyszy inny plakat. Przez kilka lat trwania akcji współpracowali z nami m.in. Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka czy Gosia Herba. Autorką tegorocznej grafiki jest Marta Rydz-Domańska.

– Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie – dodaje.

Źródło: TPN, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Andrzejx4801.01.2021, 11:04
fred /.../ na całym świecie petardy w tą jedyną noc są i będą a jak ci one przeszkadzają proponuję stopery do uszu ciemni gród już był i oby nie wrócił ale widocznie ty w nim nadal pozostałeś
idikracja31.12.2020, 18:36
Akcja dobra, jednak obawiam się, że będzie jak głos wołającego na puszczy. Większość ludzi to egoiści, dla których nie liczy się dobro zwierząt, ani nawet innych ludzi. Ważne jedynie żeby oni się zabawili kolorowymi światełkami i hukiem, w końcu za głupie toto na jakieś bardziej skomplikowane rozrywki.
Przewidujący31.12.2020, 07:26
Zostawcie sobie te petardy, jeszcze mogą się przydać gdzie indziej.
fred30.12.2020, 18:14
Tak nie strzelać,a gdzie policja kto strzela ukarac mandatem wysokim i głupek jeden i drugi zrozumie .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl