08.01.2021, 10:26 | czytano: 822

Promocja albumu "Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej"

Fot. BCK
W Bukowiańskim Domu Ludowym odbyła się prezentacja albumu pt. „Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej”.
Na spotkanie, transmitowane on-line, zostali zaproszeni twórcy tego wydawnictwa: Joanna Modrzewska – grafik, Piotr Larkowski – informatyk-grafik, Jan Modrzewski – pasjonat sztuki ludowej Podhala. Promocję publikacji poprowadził Bartłomiej Koszarek – etnolog, a zarazem dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury. Każdy z gości opowiedział o zakresie i etapach prac, z jakimi trzeba było się zmierzyć tworząc tę publikację.
"Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej” Jest to wyjątkowe opracowanie podhalańskiej ornamentyki i zdobień w drewnie. Na przykładzie Domu Ludowego zilustrowano ponad 130 odmian rozet i zdobień autorstwa Romana Koszarka i jego syna Władysława, braci: Antoniego i Władysława Chowańców oraz Franciszka Sztokfisza i jego syna Antoniego. Publikacja ta została wzbogacona o wzory na sosrębach w bukowiańskich chałupach, wybudowanych w latach 1857-2018.

Album ten to nie tylko dokument niepowtarzalnej ornamentyki podhalańskiej, ale również materiał edukacyjny dla rzeźbiarzy i miłośników sztuki ludowej.

Jak zaznacza dr hab. Zbigniew Moździerz, który napisał wstęp do albumu: „W historii poznawania sztuki podhalańskiej ukazały się raptem trzy takie opracowania”.

Patronat nad albumem objęło Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Album do nabycia w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Materiał prasowy, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl