09.02.2021, 10:38 | czytano: 4607

Mieszkańcy dopytują o kanalizację

Fot. Facebook
Podczas videoczatu z wójt Anitą Żegleń, mieszkańcy gminy Poronin mogli usłyszeć o postępach w przygotowaniach do budowy kanalizacji w Suchem i Stasikówce. A co z pozostałymi wsiami?
Odpowiadając na pytania mieszkańców, wójt poinformowała, że gmina ma gotowy projekt budowlany na budowę sieci w Suchem, a kanalizacja dalszej części wsi powinna rozpocząć się do 3 lat. - Wierzymy, że to będzie szybciej - podkreśliła.
Jeśli chodzi o kanalizację w Stasikówce, to gmina ma już zatwierdzony projekt, a w tym roku ogłosi przetarg. Kanalizacja na Kowolkówce ma być realizowana w latach 2021-2022. Na kanalizację odcinka w okolicach numeru 20 to jest gotowy projekt budowlany i przyjęte zostało zgłoszenie na budowę. W Jesionkówce podobnie. Majerczykówka i Kośne Hamry - tu planowana jest przebudowa starej sieci, a w Małem Ciche pilnie potrzebna jest przebudowa przepompowni.

W Zębie sieć kanalizacyjna jest po wschodniej stronie wsi, od strony Poronina. Aby mogli się do niej podpiąć mieszkańcy zachodniej części wsi, potrzebna jest przebudowa przepompowni.

Wójt powiedziała, że będzie rozmawiać z PPK o kanalizacji Nowego Bystrego. Jak dodaje, to trudny temat, bo w miejscowości nie ma dużych domów wczasowych i dla spółki, od strony finansowej "bilans nie jest korzystny". - Mimo to będziemy się dopominać - zapowiedziała.

Innym problemem, zdaniem wójt, jest sytuacja, że część mieszkańców nie chce się podłączać do kanalizacji. - W Suchem jest 46 posesji, które mogłyby się podłączyć do kanalizacji, a tego nie robią. Poprosiłam Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne o wykaz takich budynków. W Poroninie takich posesji jest 91 - mówi Anita Żegleń, dodając, że Straż Gminna w Poroninie będzie wysyłała do właścicieli posesji zaproszenia na rozmowę. - To są zaszłości, które chcielibyśmy ponaprawiać i będziemy naprawiać.
Straż gminna ujawniła również w ostatnim czasie ukryte podłączenia do sieci kanalizacyjnej. - Straż ma w ostatnim czasie dużo pracy i ma też wyniki. Przypadki nieuczciwości likwidujemy i piętnujemy - dodała.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl