28.02.2021, 12:27 | czytano: 1505

Nowa wystawa "Witkacy u Fedorowiczów" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W willi Oksza otwarta została nowa ekspozycja. Wystawa "Witkacy u Federowiczów" prezentowan jest w dwóch formach.
- Muzea zostały już otwarte, ale z myślą o tych, ktorzy nie mają możliwości osobistego odwiedzenia placówek, przygotowaliśmy także wersję wirtualną. Chcemy wszystkim zapewnić rozrywkę na dobrym poziomie i interesujące spędzanie czasu - mówi Anne Wende-Surmiak, dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu wielu prac Witkacego. To ponad 70 portretów, rysunki, kolekcja fotografii Witkacego, ponad 300 szklanych negatywów i pozytywy. Jak mówi Zofia Radwańska, pracownica działu Sztuki NMT, koordynatorka Galerii Hasiora i współtwórczyni nowej wystawy - ta ekspozycja jest wyjątkowa. - Ona jest przemyślana i stale powiększana przez zbiory i portrety osób związanych z Zakopanem. Nasze nabytki pochodzą od rodzin albo spadkobierców osób portretowanych przez Witkacego. Ostatnio pozyskaliśmy 20 prac z kolekcji Józefa Federowicza, słynnego pracownika zakopiańskiego Instytutu Meteorologicznego - mówi kuratorka.


Kolekcja zawiera też jeden portret rysowany węglem oraz wyjątkowy obraz przedstawiający górala namalowany farbą olejną na płótnie. A także pejzaż olejny na płótnie, szkice olejne na tekturze oraz projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego, wykonany ołówkiem i tuszem. Zbiór dopełnia 13 niewielkich rysunków ołówkiem, kredką i atramentem.

Na wystawie wirtualnej przybliżono fragment wspomnianej kolekcji związany właśnie z rodziną Fedorowiczów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół. Córki Józefa Federowicza przekazały Muzeum m. in. albumy rodzinne.

Wystawę można obejrzeć na stronie Muzeum.

s/ zfdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl