12.03.2021, 17:39 | czytano: 1132

"Stabat Mater" G. B. Pergolesiego

Tuż przed Triduum Paschalnym, w Wielką Środę zapraszamy na "Stabat Mater" Giovanni Battista Pergolesiego. To barokowy utwór pasyjny, który kompozytor, zainspirowany wizerunkiem Matki Boskiej płaczącej pod krzyżem, napisał tuż przed śmiercią.
Koncert wykona Miejski Chór Gorce oraz nowo powstała Podhalańska Orkiestra Kameralna, solistkami są chórzystki Chóru Gorce - Monika Nycz sopran i Magdalena Smreczyńska alt. Dyryguje Maciej Osiecki.
Koncert jest dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i w ramach obchodów setnej rocznicy Jego urodzin i odbędzie się w formule on-line 31 marca o godz.18.00 na www.facebook.com/moknowytarg. Koncert będzie również dostępny na kanale YouTube.

Nagrania dokonano w nowotarskim, barokowym kościele p.w. św. Katarzyny.

Giovanni Battista Pergolesi należał do czołowych kompozytorów włoskiej opery komicznej pierwszej połowy XVIII wieku. Przez całe życie chorował na gruźlicę, miał też problemy z chodzeniem. Niezwykłe uzdolnienia muzyczne umożliwiły mu samodzielne utrzymywanie się w Neapolu podczas studiów w tamtejszym konserwatorium. Trzęsienie ziemi, które dotknęło Neapol w 1732 roku, i związana z tym prośba arcybiskupa o skomponowanie przez Pergolesiego mszy pokutnej zaowocowało serią kompozycji religijnych na głosy solowe, chór i orkiestrę z głównym utworem – Stabat Mater powstałym w 1736 roku. W tym samym roku kompozytor zmarł. Miał 25 lat.

opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl