23.03.2021, 11:33 | czytano: 5972

Spór na szczytach władzy o film na temat górali-kolaborantów

Arch. Podhale24.pl
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrytykował wicepremiera Piotra Glińskiego za to, że współfinansuje film o Goralenvolku.
Chodzi o nie skończony jeszcze film pod roboczym tytułem "Krzyżyk niespodziany" w reżyserii Marcina Koszałki opowiadający historię kolaboracji górali z nazistami.
"Nasz zarzut jest szerszy. Niemal cała produkcja filmowa w Polsce, obficie finansowana przez państwo, była przez długie lata wymierzona w drogie Polakom wartości (...) Bo jeżeli czytamy, że państwo polskie finansuje film o kolaboracji części górali z Niemcami w czasie II wojny światowej, to pytamy, czy finansuje jakiś film o udziale górali w Państwie Podziemnym lub o kurierach tatrzańskich? (…) W takim razie po co rządzimy? Czy chcemy zmieniać rzeczywistość, czy też akceptujemy ten świat i godzimy się na przypisywanie Polakom odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie, na robienie z nas narodu kolaborantów? (…) A sprawa wydatków na kulturę jest dla nas ważna, bo również musimy się tłumaczyć wyborcom z tego, że finansujemy kolejne artystyczne i historyczne prowokacje lewicy" - mówił w wywiadzie "O co mi chodzi?" opublikowanym przez tygodnik "Sieci".

W odpowiedzi zamieszczonej na Twitterze wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odpowiedział: "W związku z fragm. wywiadu min. Z. Ziobry w dzisiejszym @Tygodnik_Sieci, informuję, że film o góralach, o którym tak obszernie opowiada Pan Minister, jeszcze nie powstał, jest na etapie scenariusza, był konsultowany z @ipngovpl i opowiada także o kurierach tatrzańskich. Natomiast film o dzieciach z obozu na Przemysłowej został już nakręcony, podobnie jak kilkaset innych obrazów dokumentalnych i fabularnych dotyczących polskiej historii. Warto pytać, nie błądzić!".

oprac. r/ Onet.pl, wPolityce.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny25.03.2021, 18:15
O tworzeniu słyszałem, o utworzeniu- nie. To powszechnie dostępna wiedza.
jan25.03.2021, 15:10
A o tworzeniu na Podhalu ss Waffen nic nie wiadomo?
mądry i skromny24.03.2021, 14:24
Do baciok- historie z grubsza znamy- ja się pytam kto i po co wyciąga teraz tą historie? W przypadki nie wierze i przypominam że góral W. Krzeptowski był tylko figurantem, a prawdziwymi mózgami tej organizacji byli Szatkowski i Wieder- którzy z Podhala nie pochodzili- legionista Piłsudskiego i kapitan WP.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN24.03.2021, 10:53
Była zdrada powinna być kara.
Były ceper24.03.2021, 10:17
Ach to piękne, patriotyczne Podhale, które czuje się lepsze od innych części Polski... A tu taka niewygodna sprawa, jak Goralenland. Spotkałem się z twierdzeniem, że Górale to tak z przezorności mieli kartę polska i niemiecką. Jednak jak ktoś jest zdrajcą, to zawsze nim pozostanie. Widać, że ci z Konfederacji Tatrzańskiej byli mniej przezorni, ale za to można ich nazwać ludźmi honoru.
Jasiek24.03.2021, 09:15
@konfederusja: aTy to sam wymyśliłeś(aś),czy kazali tak napisać trolu.
baciok@24.03.2021, 07:14
Do nick mądry i skromny
Co innego kolaboracja systemowa a co innego kolaboracja indywidualna.
Goralenvolk to kolaboracja systemowa, najgorsza jaka może być,
Nic jej nie usprawiedliwia.
Ci co porównują Góralskie veto z Goralenvolkiem to lednak przeginają.
konfederusja23.03.2021, 22:05
@normal

Ja myśle i nie tylko ja, że "góralskie veto", to zakamuflowana konfederacja.
Na "bandycką konfederację" należy patrzeć wielowątkowo. Po pierwsze nie jest
to spójny twór polityczno-organizacyjny, dlatego że tam mamy jedenastu szeryfów.
Jak tak na nich patrzę, to tam jest przynajmniej sześciu generałów, jak znam te
osoby, które widzą się jako liderzy. To jest ciekawe, ponieważ ta jedenastka
stara się tak na siłę wyróżnić, przez co starają się być tak ostentacyjnie
przeciwko naszym działaniom w parlamencie. Wydaję mi się, że po pierwsze
chodzi o to, żeby grać na takich rozgrzanych emocjach, żeby tutaj pozyskiwać
sobie elektorat, żeby zabierać głosy tych wyborców Prawa i Sprawiedliwości,
którzy być może też widzą, jakie są różnego rodzaju zagrożenia geopolityczne.
Po drugie zastanawiam się nad czynnikiem wpływu jakichś różnych zewnętrznych sił.
Jeśli ktoś dzisiaj publicznie mówi i uważa, że Stany Zjednoczone są dla Polski
zagrożeniem, a nie Rosja, to jest to bardzo ciekawe.
mądry i skromny23.03.2021, 22:04
Mnie to wygląda na skoordynowaną akcje- z jednej strony zniszczyć biznes a z drugiej pokazać Górali jako kolaborantów. Więc pytam, czy było w Polsce miasto czy wieś- gdzie nie było kolaborantów, szmalcowników, konfidentów? Nawet w Warszawie nie brakowało takich którzy z wydawania Żydów Niemcom zrobili sobie źródło utrzymania. Więc pamiętając o winach Wacława, przypomnijmy sobie o zasługach Józefa.
pol23.03.2021, 21:27
A niby dlaczego nie mają pisać prawdy? Byli zdrajcy i patrioci wśród górali ,dlaczego się mają wybielać ci co kablowali,a teraz udają prawych.Nie było ich wielu bo więcej górali było uczciwymi Polakami.
E.T.23.03.2021, 21:22
To część naszej historii. Wstydliwa, ale jednak.
Mój dziadek działał w Konfederacji Tatrzańskiej i za to zginął w Auschwitz.
A jego sąsiad wziął kenkartę "G" i dożył sędziwych lat.
Nie ma się czym chwalić, ale od prawdy się nie ucieknie.
Odkąd pamiętam, na Podhalu temat GV jest tematem tabu.
Kolejny raz pan ZZ się ośmieszył tą krytyką.
ZSMP23.03.2021, 21:17
Ciekawe ilu jest takich na Podhalu co służbę wojskową odrabiali w ZOMO lub na szmacie w szpitalu...teraz rżną bohaterów.
ciekawski23.03.2021, 21:13
@Orawiok
Tym z kamerkami też czy tylko wybrańcom?
Osiol23.03.2021, 20:55
Jak powstanie film a nakręci go zymianin to obrzydzi górali na wiele lat i do potomków zdrajców nikt na pensjonat nie przyjedzie wpisuje się to w retorykę zymian amerykańskich którzy udowadniają ze Polacy ich mordowali i na tej podstawie ponstwo polskie nie może dziedziczyć mienia po nich ( morderca nie może dziedziczyć spadku)
Smok23.03.2021, 20:34
Generalnie to żydowska narracja się wprasza, zaraz się okaże, że pejsaci byli od lat na Podhalu, nawet przed góralami a ci wstrętni GV ich pacyfikowali. Tak będzie.
KEFIR NT23.03.2021, 18:00
Tygodnik siec,komunistyczna propaganda!
Górol23.03.2021, 17:09
Jest ksiąźka Krwawy ślad proszę poczytać .
Prawda nas wyzwoli23.03.2021, 17:05
Gloryfikowanie Polski i Polaków jednocześnie zapominając o wszystkich czarnych kartach naszej historii to po prostu fałszowanie historii. Dlatego to jak my postrzegamy siebie przez pryzmat tej zafałszowanej historii, edukacji pomijającej kłopotliwe wydarzenia, filmów wyłącznie o bohaterach ma się nijak do tego co myślą o nas poza granicą Polski i jak ktoś ma sposobność o tym rozmawiać z obcokrajowcami to wie że wcale nie postrzegają nas aż tak dobrze jak my widzimy siebie. I dlatego taki film o goralenvolk powinien oczywiście powstać bo tez wielu górali nosi się jakby nie wiem kim byli a nasza lokalna historia wcale nie jest taka kryształowa.
rts23.03.2021, 16:57
Moja rodzina brała udział w działalności Państwa podziemnego, część rodziny zginęła w Auschwitz-Birkenau, wujek walczył pod Monte Cassino a tato był dzieckiem Zamojszczyzny, cudem ocalał bo jego wieś spalono.
Dla mnie ten człowiek jest mniej niż 0.
jaga223.03.2021, 15:54
Oj zaczęli grzebać przy ks. Tischnerze ale nie było chętnych żeby żle o nim mówić , ludzie byli oburzeni. Może góralom dołożą w inny sposób , jest w księgarniach książka Goralanvolk można kupić i czytać
jajkobyły23.03.2021, 15:48
A temat bardzo ciekawy , jeden kuzyn kurier drugi w goralenvolk , można to fajnie pokazać. Jedyny do tej pory film fabularny popularyzujący kurierów to ,,Trzecia Granica,,
normal23.03.2021, 15:00
Nie chce nikogo obrażać ale obecne "góralskie veto" i stawianie się przedsiębiorców rządowi to taki swoisty goralenvolk tylko w nowoczesnym wydaniu ale w sumie chodzi o majątki i zbijanie kasy bez względu na to czy wojna czy pandemia - "tylko moja racja się liczy".
Terr23.03.2021, 14:54
Oj prawda w oczy kole. Wziąść opublikować całą listę współpracowników a prawda sama się ujawni jak to było.
Lucjusz Malfoy23.03.2021, 13:38
Gdyby Niemcy wygrały wojnę to nie byłoby tematu. Niektórzy postawili na złego konia, a licytacje która ze stron miała więcej krwi na rękach zostawiam internetowym ekspertom.
taka prawda23.03.2021, 12:51
Kampania Wrześniowa w całym kraju to tak de facto jeden nieudany odwrót Polaków, może z wyjątkiem bitwy pod Wysoką i Jordanowem, w której płk Maczek skutecznie kąsił niemców i praktycznie bez strat się wycofał. U nas armia był wieloetniczna i to rodziło różnoraki problemy motywacyjne do walki. Ważna jest też w walce nieustępliwość i determinacja dowódców i żołnierzy. Jak to się mówi trzeba gryźć ziemię i nie ustępować na polu bitwy. Jak się ogląda filmy i seriale oparte na faktach np. Kompania Braci czy Pacyfik, to jak aliantom brakło amunicji to była walka wręcz, rzucanie w przeciwnika hełmem, ale ani kroku wstecz. Nasi tak też u aliantów walczyli, chociażby pod Monte Cassino, ale to też kwestia szkolenia wojskowego i wpajania motywacji.
Anty Peło23.03.2021, 12:28
No niestety ale taka jest i była prawda...Byli tacy co współpracowali z hitlerowcami,inni ruskimi....W dzisiejszych czasach nie lepiej...PiS z USA a peło z ruskimi i Angelą....
Orawiok23.03.2021, 12:00
śmierć konfidentom
baciok23.03.2021, 12:00
Goralenvolk to taka lista hańby jak podpisanie volklisty, służba w Granatowej Policji, wydawanie Żydów, wydawanie Polaków.
Temat wstydliwy i jakoś tak omijany.
Z Podczerwonego23.03.2021, 11:47
Oj dużo jest takich co służyli z okupantem a teraz te rodziny z obecnego pokolenia służą tej zmianie. Był kiedyś senator co jego dziadek służył w szeregach armii niemieckiej na froncie wschodnim.Można by mnożyć wiele nazwisk
SUBZERO HC23.03.2021, 11:46
Czerwonoarmisci z prawicy zawsze maja najwiecej do powiedzenia...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl