08.04.2021, 15:12 | czytano: 794

Cyfrowanie w Pieninach

Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” pozyskało dotację na zadanie pn. „Cyfrowanie w Pieninach”. W jego ramach odbędą się warsztaty kroju, ręcznego szycia, cyfrowania (wyszywania haftowania) elementów męskiego stroju pienińskiego.
Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotację w wysokości 20 tys. zł z w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Kultura ludowa i tradycyjna 2021.
W zakres zajęć będzie wchodziła także nauka zdobienie aplikacjami części stroju góralskiego oraz nagranie filmu promocyjno-edukacyjnego. Projekt ma za zadanie przekazane w bezpośredni sposób wiedzy i umiejętności młodym osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją tradycji rękodzielniczych w regionie pienińskim. Cyfrowanie stroju jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem.

Zajęcia prowadził będzie Jan Kubik – wybitna i niepowtarzalna postać gminy Krościenko nad Dunajcem, laureat nagrody Gloria -Artis – krościeński regionalista, twórca ludowy gawędziarz śpiewak, tancerz oraz znawca ludowej muzyki pienińskiej, zwanym „człowiek orkiestra„. W swojej twórczości sięga przede wszystkim do korzeni, kultywując w ten sposób skarby regionu. Jego szczególna aktywność zaraża miłością do małej ojczyzny nawet te najmłodsze pokolenia. Warsztaty odbywać się będą w Krościenku nad Dunajcem w Galerii Jana Kubika.

Zgłoszenia należy dostarczyć do 13 kwietnia 2021 roku do godz. 15-tej do biura LGD „Gorce-Pieniny” ul. Rynek 32, 34-450 Krościenko n/D (przy wejściu do biura umieszczona została Skrzynka Podawcza, w której można pozostawić dokumenty w formie papierowej) lub mailowo na adres e-mail: biuro@leadergorce-pieniny.pl lub można też przesłać drogą pocztową na ww. adres (decyduje data wpływu listu do biura).

Zajęcia będą ogólnodostępne, bezpłatne. Uczestnicy zajęć ponoszą jedynie koszty dojazdu na miejsce zajęć. Rekrutację prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez Zarząd LGD „Gorce-Pieniny” zgodnie z zasadami rekrutacji na podstawie karty zgłoszenia. Rekrutacja będzie prowadzona w sposób bezstronny, zgodnie z jednakowymi dla wszystkich warunkami. Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz jej dostarczenie w wymaganym terminie do siedziby LGD „Gorce-Pieniny” lub przesłanie poczta elektroniczną.
Termin warsztatów: kwiecień-listopad 2021
Miejsce: „Galeria Jana Kubika” w Krościenku nad Dunajcem
Ilość godzin warsztatowych: 160 (20 godz. miesięcznie)

Karty zgłoszeniowe, regulamin oraz szczegóły warsztatów dostępne są pod adresem:
www.leadergorce-pieniny.pl

Źródło: LGD „Gorce-Pieniny”, oprac. r/
zobacz także
komentarze
tak na zakonczenie08.04.2021, 21:59
cyfrujcie i nie zawracajcie głowy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl