14.04.2021, 12:48 | czytano: 5587

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Co powinni wpisywać górale?

Arch. Podhale24.pl
W formularzu spisowym pojawiają się pytania o przynależność etniczną i używany język. Czy pisać o przynależności góralskiej i gwarze? Jak na te pytania powinni odpowiadać mieszkańcy Podhala, Spisza czy Orawy, pytamy prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Juliana Kowalczyka.
Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej? Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu? - to dwa z pytań, zawarte w formularzu spisowym, które rodzą pytania wśród mieszkańców naszego regionu.
- Przede wszystkim jesteśmy Polakami i posługujemy się jezykiem polskim - mówi Julian Kowalczyk, prezes Związku Podhalan. - Na razie nie widzimy potrzeby, że zajmować jakieś oficjalne stanowisko w tej sprawie i sugerować odpowiedzi. Będziemy o tym rozmawiać na najbliższym Prezydium, i jeśli będą się pojawiać pytania, być może wydamy jakieś stanowisko, jeśli będzie to konieczne - dodaje.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
olo27.04.2021, 09:57
@kalkulator
Dalej nie wiesz o czym piszesz
Oczywiście że spisowi podlegają obcokrajowcy
Polacy którzy są zameldowani w Polsce, a mieszkają zagranicą również.
W tych sytuacjach Pesel nie jest wymagany do spisu.
kalkulator18.04.2021, 08:48
@hole
"Jesteś pewny , że każda osoba ma pesel? A np. obcokrajowcy którzy u nas mieszkają to maja czy nie mają? A czy każdy obywatel który ma pesel mieszka w Polsce? czy np od 15 lat mieszka w Irlandii.
Albo czy każdy mieszka tam gdzie jest zameldowany?"

Jeżeli w spisie jest rubryka podaj PESEL, tzn, że spis ten dotyczy osób, które go posiadają. Obcokrajowiec nie podlega spisowi. Dziecko Polskiej rodziny, które urodziło się poza granicami Polski a posiada Obywatelstwo Polskie i mieszka na terenie Polski - posiada też PESEL. Właściciel domu, który wynajmuje np. obywatelom Ukrainy - nie posiadających PESEL, nie ma obowiązku ich zgłaszania do spisu, bo kto mu udowodni, że osobom tym wynajął mieszkanie przed czy po 31 marca, skoro nie ma w Polsce obowiązku meldunkowego i osoby te nie są zgłoszone do ewidencji ludności.
hole15.04.2021, 13:46
@prorok
No to może zatrudnią cię w komitecie metodologicznym . Wprowadzisz tam nową jakość, już nie będzie pytań jak jest tylko co Pan sądzi na tak ważne i odważne pytania. Ale coś musisz się więcej postarać
- czy zwykle robisz na miękko czy na twardo?
jak nie przyjmujesz wszystkiego w płynie to odpowiedz w 99,9% jest jedna,
- na kogo zamierzasz zagłosować?,
wystarczy sondaż,
- czy wolisz od przodu czy od tyłu?
piszesz o fantazjach?
- rozmiar wacka, z dokładnością do 1 mm,
firmy produkujące prezerwatywy zapłaciłyby miliony za takie dane, niestety wszelkie dane w tym temacie są niewiarygodne bo większość facetów kłamie i dodaje sobie kilka centymetrów.
- czy zgodzisz się dobrowolnie na wszczepienie chipa z nadajnikiem gps?
znowu słabe, bo każdy z nas ma dobrowolnie telefon z gps i w dodatku mikrofonem i historia aktywności.
- czy podzielisz się dobrowolnie z "biednymi" swoim majątkiem,
a może lepsze ,czy oddasz otrzymane przez twoją rodzinę w wyniku reformy rolnej ziemię Panom szlachcicom i patriotom. Czy oddasz prawowitym spadkobiercom i zapłacisz za użytkowanie przez 70 lat za mienie pożydowskie czy poniemieckie. Czy może oddasz na rzecz Państwa place i pola które były dzierżawą królewską a przeszły w skutek zawirowań na twoją rodzinę.
itd itd
Językoznawca z przypadku15.04.2021, 11:45
Prezydium zdecyduje ;-)
Przecie kozdy Górol wie ze godo po polsku, bo godo gwarom albo mówi po pańsku - ale zawsze po polsku. (Czasem jeszcze łaciną)
To takie proste!
hole15.04.2021, 09:38
@Jan
A jaki problem ,żeby się twój współlokator spisał sam?

@kalkulator
Jesteś pewny , że każda osoba ma pesel? A np. obcokrajowcy którzy u nas mieszkają to maja czy nie mają? A czy każdy obywatel który ma pesel mieszka w Polsce? czy np od 15 lat mieszka w Irlandii.
Albo czy każdy mieszka tam gdzie jest zameldowany?

A czy myślisz że w bazie PESEL są dane o wykształceniu czy np aktywności zawodowej? Szkoda tylko że nie ma pytań o poziom głupoty i ignorancji.
A z danych korzysta nie tylko rząd ale i samorządy oraz biznes. Ale są tacy jak widać , którzy już wiedzą wszystko a jedyne pytania które zdają to co jest dzisiaj na obiad.
Wiedza i informacja to podstawa wszelkiej działalności.
prorok14.04.2021, 22:42
Nie zdziwcie się jak w kolejnym spisie powszechnym pojawią się pytania:
- czy zwykle robisz na miękko czy na twardo?,
- na kogo zamierzasz zagłosować?,
- czy wolisz od przodu czy od tyłu?,
- rozmiar wacka, z dokładnością do 1 mm,
- czy zgodzisz się dobrowolnie na wszczepienie chipa z nadajnikiem gps?,
- co sądzisz o Nowym Socjalistycznym Ładzie, jesteś na tak/nie?,
- czy pozwolisz na dokwaterowanie do mieszkania/domu "biednego uchodźcy", a najlepiej całej rodziny?,
- czy podzielisz się dobrowolnie z "biednymi" swoim majątkiem,
- czy uważasz, że klasę burżujską należy tępić, gdyż prywata jest fe, a cacy tylko państwowe!,
- czy jesteś za/przeciw wprowadzeniu nowego święta upamiętniającego postać wielkiego wodza socjalizmu Władimira Ilicza?
mądry i skromny14.04.2021, 22:20
Nawet nie wiesz- Kalkulatorku- jak bardzo takie spisy są potrzebne władzy, i ile przy tej okazji powstanie ciepłych, dobrze płatnych posadek na nasz koszt. Będą liczyć, analizować a potem w pocie czoła opracują Dobry Plan i zatrudnią jeszcze więcej swoich ludzi.
kalkulator14.04.2021, 17:30
Po co i komu to potrzebne jakie kto ma mieszkanie, czy dom - ile m2. Przecież każda osoba mieszkająca na terytorium PL posiadająca polskie obywatelstwo ma nadany numer pesel i w tej bazie są wszystkie dane z których może korzystać GUS, Na dane "szczegółowe" czekają polskie i zagraniczne służby specjalne (komórki UE) Co to kogo obchodzi, czy byłem za granicą miesiąc, dwa czy pół roku - to jest moja sprawa i państwu nic do tego. Co państwo obchodzi, kto ze mną mieszkał przed 31 marca - nie mam zamiaru z kochanki, konkubiny, czy przyjaciółki komukolwiek się spowiadać. Napiszę to, co będę uważał za stosowne.
88814.04.2021, 16:08
@plandemia
Hehehe,a twój dziadek 200 lat temu wierzył że organizm ludzki nie przeżyje jazdy pociągiem przy prędkości 65km/h.Ale macie pomysły,zamknij się w piwnicy, zgaś światło i uwierz że cię nie ma.
Jan14.04.2021, 15:39
Ten spis to jedna wielka ściema i oszustwo. Dlaczego Państwo ode mnie wymaga wpisywania danych mojego współlokatora? Ja nie mam obowiązku, a przede wszystkim prawa, żeby wypełniać za kogoś ankietę z pełnymi danymi osobowymi. A jeśli podam, że mieszkam sam to co? Skłamię?

Druga sprawa to taka, że w ankiecie brakuje odpowiedzi na pytania, które chciałbym udzielić według tego co myślę, a nie według tego co mi sugeruje władza.
Rzepa z kwaśnym14.04.2021, 14:19
Gwara góralska nigdy nie będzie językiem, bo co wieś to mówimy inaczej. Część używa innych nazw na to samo, część przekręca, bo coś źle usłyszała.
plandemia14.04.2021, 14:18
brawo ,spisujcie sie, jeszcze czosnkowi chca zobaczyc co mozna wam zabrac a potem nie placzcie bedzie za pozno :D
ff14.04.2021, 13:36
Śpisowk prezesem Podhalan. Do czego to doszło?
Kaja14.04.2021, 13:34
Nie wiem jak określić płeć i wyznanie ?
baciok@14.04.2021, 13:14
Są w zależności jakie opcje sie wybierze
Kris14.04.2021, 13:05
Ja takich dziwnych pytań nie miałem....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl