03.05.2021, 20:49 | czytano: 5096

Krzyż Zasługi i Medal dla byłego burmistrza Marka Fryźlewicza - w rocznicę śmierci (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. W dzień Święta Konstytucji, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawowana była msza św. za duszę śp. Marka Fryźlewicza, który urząd burmistrza Miasta piastował przez 18 lat.
Uroczystą koncelebrę prowadził ks. dziekan Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ, ks. kustosz ludźmierskiego Sanktuarium Jerzy Filek i ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele powiatu i miasta, delegacje Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.
Zmarłego przed rokiem Marka Fryźlewicza wspominał ks. Kazimierz Kubat.

Dorocie Fryźlewicz, wdowie po śp. burmistrzu wręczono pośmiertnie przyznane Jej mężowi odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP, za ofiarną działalność publiczną na rzecz Państwa i obywateli oraz Medal „Milito Pro Christo” (łac. Walczę dla Chrystusa) – nadawanego przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, w uznaniu zasług osób, które dają świadectwo wartościom chrześcijańskim oraz wytrwale głoszą prawdę o losach Narodu Polskiego.

mat. nadesłany, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
centennial_9504.05.2021, 21:32
@ z przymrużeniem oka:
"Rzekoma" impreza, której "nikt" nie widział, ale "podobno" słyszał - brzmi to naprawdę niezwykle wiarygodnie. Natomiast określenie "ludowa" również i mi nie umknęło uwagi, ale podobnie jak i Ty traktowałbym je z przymrużeniem oka. Zresztą, w pewnym sensie, 'rzecz pospolita' to państwo wszystkich mieszkających w nim ludzi, a więc dla każdego, dla wszystkich czterech stanów, a zatem ludowe - zacznijmy wreszcie wyzwalać się z komunistycznych narowów myślenia, zresztą czy naprawdę tak myślisz że ten przemawiający duchowny użył tego sformułowania niejako instynktownie i z rozpędu, ponieważ od 32 lat non stop nic tylko tęskni za epoką dawno minioną? Ja odebrałem je jako świadomie i rozwagą użyte słowo, to mogło nie być przejęzyczenie tylko raczej próba powrotu do pierwotnego znaczenia tego słowa, no chyba że przyjmiemy że przez ostatnie 32 lata księża nic innego nie robią tylko zaczytują się w przemówieniach Gierka i Gomułki, bo tam słowo "ludowa" pada bardzo często i we wszystkich przypadkach. Dziś na co dzień Polacy jeżdżą w większości "ludowymi" samochodami z Niemiec (Volkswagen), w Szwecji czy Holandii na domach kultury w centrum każdego miasteczka dumnie widnieją atrakcyjnie zaprojektowane napisy np. "folkes huset", a więc domy ludowe, w których co weekend występują profesjonalni artyści z całego świata. A folklor ludowy? A ludowa gwara? A ludowe stroje, podania, baśnie i legendy? Prezydent który pochodzi z powszechnych wyborów również jest ludowy (z drugiej strony, niech tylko ktoś spróbuje powiedzieć że prezydenta wybrał 'naród', to wtedy z kolei momentalnie pada zarzut o 'nacjonalizm', czyli nigdy dobrze). Dlatego kończyć chyba już powoli czas z tą postkomunistyczną obsesją językową. Zwalczajmy w ojczystym języku przekleństwa i wulgaryzmy, pilnujmy aby nie próbowano przedawnić zbrodni hitlerowskich, stalinowskich i ubeckich/komunistycznych, ale słowo 'ludowy' jest jak najbardziej ok.
BM04.05.2021, 17:51
Nigdy nie byłam wielbicielką Pana m.Fryźlewicza ale uznaję Jego zasługi dla Miasta oraz apeluję o nadanie imienia M.Fryźlewicza parkowi koło Metalki tzw. dróżek. Co to za nazwa "dróżlki"
Z przymrużeniem oka04.05.2021, 14:39
@centennial_95, myślę, że ów ksiądz się wyspał uprzedniej nocy, bo inny lokalny portal rozpisuje się głośno o jakiejś rzekomej imprezie w Księżówce, imprezie, której nikt nie widział ale podobno słyszał ;).
Z innej półki, idziesz do kościoła w wolnej Polsce a wracasz w zniewolonej, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej LUDOWEJ nadaje odznaczenia, według oczywiście niektórych duchownych, w których drzemią jeszcze demony przeszłości.
emi04.05.2021, 12:30
Pan Marek ma jeszcze tysiące medali - w naszych sercach.
centennial_9503.05.2021, 22:17
To było naprawdę podniosłe wydarzenie ku pamięci wieloletniego burmistrza (przy okazji pozdrowienia dla ks. Leszka Mirka, który tę Mszę koncelebrował, a który kiedyś pracował w parafii NSPJ, oraz, jako katecheta, w Metalce).
Bolek03.05.2021, 21:21
Marek otrzymał medal Bł. Jerzego Popiełuszki, nie Militio Pro Christo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl