26.05.2021, 21:52 | czytano: 1757

73. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego (zdjęcia)

Wczoraj, w 73. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego o godz. 21.30 zapłonęły 73 znicze na rondzie jego imienia w Nowym Targu.
Witold Pilecki herbu Leliwa ps. "Witold". "Druh", nazwiska konspiracyjne "Roman Jezierski", "Tomasz Serafiński, "Leon Bryjak", "Jan Uznański", "Witold Smoliński", kryptonim T-IV - urodzony 13 maja 1901 r. w Ołońcu (północno zachodniej Rosji), zamordowany 25 maja 1948 r. w Warszawie.
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony 25 maja 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r.

Pośmiertnie w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany na stopień pułkownika.

W 2012 roku brytyjski historyk Michael Foot uznał Witolda Pileckiego za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie walczących w konspiracji w czasie II wojny światowej.

Aby oddać cześć bohaterowi narodowemu Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu na rondzie w Nowym Targu spotkali się przedstawiciele Nowotarskiej Grupy Mieszkańców "PAMIĘĆ", Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA", Obozu Narodowo-Radykalnego oraz nowotarska młodzież.

mat. nadesłany, zdj. uczestników uroczystości
zobacz także
komentarze
Janosik 198228.05.2021, 09:07
W 2011 r pojawił się pierwszy wniosek o nazwę dla nowego mostu, ronda i ulicy. Burmistrz Marek Fryźlewicz zaproponował wtedy, by rondo nosiło imię Bitwy Warszawskiej 1920, most - Marszałka Józefa Piłsudskiego, a ulica prowadząca do skrzyżowania z Waksmundzką - Bałęzowe. Radni odrzucili propozycję, a w ub. roku kilku członków Rady zaproponowało, by most nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich .Rondo Rotmistrza Pileckiego w Nowym Targu .Wnioskodawcami byli radni: Gabriel Samolej, Tadeusz Morawa i Grzegorz Luberda. Następnie projekt został poddany pod konsultacje społeczne, których wynik był pozytywny dla tej propozycji .W 2013 radni Nowego Targu zdecydowali, iż rondo na ważnym szlaku komunikacyjnym przy skrzyżowaniu ulic Kowaniec i Kokoszków będzie nosić imię Rotmistrza Pileckiego. Decyzję podjęto jednomyślnie. Szkoda tylko że poświecenie Ronda odbyło w 2017 roku już za nowego burmistrza Watychy. Trzeba przypomnieć że bardzo duży wkład w rondo mieli Tadeusz Morawa, Gabriel Samolej ,Grzegorz Luberda , Leszek Pustówka ,Michał Tyrpa i Klub Gazety Polskiej w Nowym Targu z Panią Jadzią Nieckarz .Trzeba o tym głośno mówić bo dzięki nim Nowy Targ uczcił i czci Pamięć o Rotmistrzu którego nieugięta walka o niepodległość ojczyzny ,dała mu sławę na cały świat . Niedawno żegnaliśmy byłego Burmistrza ,tyle było pochwał o jego patriotyzmie z ust SDS .Kubata ,złoty krzyż zasługi ,medal ks.Jerzego wzorowy Katolik . Cztery lata trzeba było czekać na poświęcenie i nie mówiąc o konsultacjach społecznych .No cóż ciężka była ciężka Walka o godne miejsce dla rotmistrza bo władzy marzył się powrót do PRL, izba pamięci PRL w 2012r bez żadnych konsultacji, i tylko nieugięta walka Tadeusza Morawy i Samoleja z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady pozwala nam codziennie przypominać o wielkim Polaku przejeżdżając przez rondo . Dziękuję Grupie Pamięć za godne uczczenie rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego i bardzo proszę o szacunek dla ludzi którzy to dzieło stworzyli , wzajemne intrygi nie są tu potrzebne , a żal proszę kierować do władz miasta .
DO AK28.05.2021, 00:22
Mam nadzieję, że ta godzina i patriotyczna inicjatywa NGM Pamięć wpisze się na stałe w coroczne nowotarskie obchody.
Gdzie są ci wielcy synowie .. i ... piszący że Witold Pilecki był ich przyjacielem rodziny. Nie stać ich na zapalenie znicza w godz. śmierci o 21.30. Ale na krytykę zawsze- z wyjątkiem jak na razie.
Wektor27.05.2021, 16:13
Chciałem przypomnieć, że to była decyzja "nowej" lewicy, aby głosować ZA funduszami
odbudowy, która zaszczega, wręcz bije się w piersi, że to nie była decyzja uzgodniona
z PIS-em :). Twierdzenie, że to była współpraca, to "DEFEKT MÓZGU" który jest nieuleczalny
i powoduje powikłania typu "wydalać".

Dla PO tylko dostęp do Ko*ta sytego się liczy, a nie jakiś program czy działania dla
dobra wspólnego Polaków, oni naszą Ojczyzną i Narodem GARDZĄ, co widać po wypowiedziach
i czynach, odwracanie kota do góry ogonem, licząc na krótką pamięć ogółu, to stara
dywersyjna praktyka.

Ocenka z Nowego Targu:).
ocenka z Krakowa27.05.2021, 13:41
Ciekawy jestem jak zareagowałby Rotmistrz na współpracę obecnej ekipy rządowej z komunistami.
Artek27.05.2021, 08:51
Patron ABW. Cześć i Chwała Rotmistrzowi. Proszę się zapoznać z historią jego działalności wojennej i okupacyjnej. Scenariusz na mega film.
Wektor26.05.2021, 23:59
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl