31.05.2021, 19:34 | czytano: 2935

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych

Od 1 czerwca na terenie całej Polski wchodzą duże zmiany w przepisach ruchu drogowego.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Źródło: KGP, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
szofer01.06.2021, 15:46
@Amarylis,Ostatni.....Czytałem ze zrozumieniem.Widzieliście jak zachowuje się posiadacz prawa jazdy gadając przez telefon w trakcie jazdy?Dziś widziałem młodzież i nie tylko łażących przez pasy z tel przy uchu.W d**ie to mają.Dużo jeżdżę po mieście,zawodowo.
Ostatni Władca Podhala31.05.2021, 23:41
@szofer: widzę, że nie opanowałeś czytania ze zrozumieniem, radzę wrócić do szkoły. Amarylis wyraźnie pisze o rozmawianiu przez telefon podczas PRZECHODZENIA przez jezdnię, a nie podczas jazdy samochodem.
Amarylis31.05.2021, 23:34
@szofer, a czy Ty przeczytales w ogole artykul? Chodzi o zakaz korzystania przez pieszych, a nie kierowcow! Bo kierowcy taki zakaz juz dawno mają!
PL31.05.2021, 22:32
Gdyby ustawodawcy zależało na zdrowiu pieszych to uczyliby ludzi najpierw w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo. A tak wpajają pieszym że mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami i owszem mają ale często jest to pierwszeństwo na cmentarz.
Na luksus pierwszeństwa pieszych z zamiarem przejścia przez jezdnię jest zbyt wcześnie. Nie mamy obwodnic cały ruch tranzytowy często leci przez miasta i wsie.
gFF31.05.2021, 21:31
Dziwię się, że kierowcy jeżdżący codziennie nie posiadają zestawów głośnomówiących. Na portalach aukcyjnych to groszowy wydatek. Często się widzi jak rozmawiają przez telefon opierając rękę o szybę.
szofer31.05.2021, 20:45
@Amarylis.Dużo za dużo już leż na cmentarzach co rozmawiali przez telefon w trakcie jazdy i przez nich bo polegali na siebie i rozglądali się.
Amarylis31.05.2021, 20:15
SMSy, internet itp. gdzie patrzy się na ekran, to się zgadzam, że powinny być zabronione. Ale w czym niby ma pieszemu przeszkadzać rozmowa przez telefon? Tak samo można rozmawiać idąc z kimś obok. A nawet bardziej niebezpieczna taka na żywo rozmowa, bo człowiek może się zasugerować, że jego rozmówca ogarnia sytuację i iść za nim jak baranek. A ten drugi może myśleć to samo o pierwszym ;) Wtedy idą na jezdnię dwa baranki zagadane i nieuważne. A podczas rozmowy na telefonie przynajmniej człowiek wie, że musi polegać na sobie i się rozglądać naokoło.
szofer31.05.2021, 20:05
Już to widzę jak to będzie respektowane tak jak zakaz gadania przez telefon(od paru lat) w trakcie prowadzenia pojazdu czy jazda na światłach mijania(nie dziennych) w trakcie opadów atmosferycznych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl