12.06.2021, 07:36 | czytano: 1021

Festiwal Karpacki tylko on line

Arch. Podhale24.pl
Rabka-Zdrój drugi rok z rzędu nie będzie gościć w amfiteatrze uczestników Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który z powodu pandemii będzie miał w tym roku formułę on line.
Rabka-Zdrój od roku 1975 jest miejscem organizacji Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Niestety pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do weryfikacji ustalonego tradycją spotkania w Mieście Dzieci Świata. W ubiegłym roku to wspaniałe wydarzenie nie odbyło się, a w 2021 r. z konieczności organizatorzy przenoszą imprezę do wirtualnego świata.
Tegoroczna 44. edycja spotkania z folklorem najmłodszych wykonawców rozpocznie się już za kilka dni. Jurorzy spotkają się na żywo w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu 15 czerwca, by ocenić nadesłane filmy z widowiskami zespołów, które wyłonione zostały drogą regionalnych kwalifikacji lub na podstawie nadsyłanych materiałów filmowych.

Tradycyjnie znawcy folkloru zarekomendują spośród wszystkich zgłoszonych najlepsze zespoły do kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów ŚWIĘTO DZIECI GÓR, która odbędzie się w 2022 r. Najpóźniej 24 czerwca br. na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ www.mcksokol.pl, ogłoszony zostanie protokół wraz z wybranymi fragmentami widowisk uczestników Karpackiego Festiwalu.

Należy pokreślić, że wyróżnikiem Karpackiego Festiwalu jest to, że nie ma on charakteru konkursowego. Komisja Artystyczna nagradza uznaniem każdy zespół za najbardziej wartościowe elementy programu. Grupy otrzymują nagrody finansowe pochodzące z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dyplomy od organizatorów. O doniosłej idei festiwalu i jego zasadach mówiła pięknie niezapomniana Aleksandra Szurmiak-Bogucka, etnomuzykolog, wybitna znawczyni kultury ludowej, jurorka ponad trzydziestu edycji festiwalu:

„Zasady i cele regulaminowe Festiwalu stawiają przed kierownictwem zespołów trudne zadania: program pokazu winien być zaprezentowany w formie autentycznej - tradycyjnej, uwzględniającej oryginalne cechy swojego regionu, a szczególnie dziecięcego regionu; treść pokazu może być widowiskiem odtwarzającym dawną obrzędowość, zgodną z wiekiem dzieci, może być ukazaniem codziennego „żywobycia” dziecka, które pomaga dorosłym, ale i bawi się na kamieńcu czy pastwisku, i równocześnie bardzo pragnie przejąć rodzime muzykowanie - śpiew i taniec. Wykonanie i reżyseria programu winna być utrzymana w konwencji teatralnej, a zachowanie dziecka naturalne i spontaniczne. (…) Dziś, przy tak nachalnym wpływie wielu ,,nowinek artystycznych”, obcych kulturowo, młode pokolenie często jedynie poprzez sceniczne prezentacje folkloru poznaje swoje korzenie. Jakaż więc odpowiedzialność ciąży na organizatorach i kierownictwie zespołów, aby przyjęty przez nich kierunek działań i propagowanie kultury ludowej były zgodne z prawdą o rodzimej tradycji”.
Zatem w imieniu organizatorów: Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju zapraszamy na 44. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych wyjątkowo w wirtualnej formule! Do zobaczenia na żywo za rok. Oczywiście, w Rabce-Zdroju/

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl