26.07.2021, 16:24 | czytano: 2216

Jarmark w stolicy Pienin (zdjęcia)

Jarmark Krościeński ściągnął do amfiteatru „Pod Wierzbą” tłumy turystów. Dopisali i mieszkańcy całej gminy, który bawili się przednie wraz ze swymi gośćmi.
Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne „Małe Pieniny”,  „Pienińskie Nucicki” i „Pienińskie Śpasy”. Zaprezentowały one bogatą kulturę górali Pienin, wyjątkowe tradycje tego regionu, w tym charakterystyczne i niepowtarzalne tańce.
Zespół dziecięcy „Małe Pieniny” występując w oryginalnych krościeńskich strojach ludowych dał popis kunsztu swej aranżacji. Nic jednak w tym dziwnego, skoro działa on już blisko 10 lat przy Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, prezentując folklor i gwarę region. Występując, jako pierwszy, zebrał gromkie brawa. Równie owacyjnie zostały przyjęte i pozostałe pienińskie zespoły, a szczególnie publiczność urzekł taniec zwany „Niedźwiedź”, wymagający sporej sprawności fizycznej ze strony tancerzy.

Wielką furorę podczas jarmarku zrobił też słynny rodem ze Skawy góralski kabaret „Truteń”, który z powodzeniem na scenie gra od ponad 25 lat. Kabaret jest też laureatem licznych przeglądów kabaretów wiejskich, koncertuje on zresztą w powodzeniem nie tylko na Podhalu, ale i w całej Polsce, a także w USA, Kanadzie i Islandii Jego teksty są z reguły pisane w gwarze, choć są i literackie. Teksty dla kabaretu od początku pisała Wanda Czubernatowa, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga Za Zasługi Dla Kultury Ludowej. Kabaret „Truteń” już od lat uświetnia imprezy wiejskie, miejskie, gminne i wojewódzkie.

Gości bawił też przednio, sypiąc obficie dowcipami, jako konferansjer - dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem - Józef Szałwia.

Wielkie brawa zebrał i zespół „Gronicki”, założony w Bukowinie Tatrzańskiej w 1995 roku przez cztery siostry Paluch: Anię, Bogusię, Małgosię i Jankę. Ich muzyka oparta jest na góralskich melodiach ludowych. To dlatego przyniosła im natychmiastowy sukces i popularność nie tylko na Podhalu. Ich piosenki pt. „Corne ocy”, „Sarna”, „Rosicka” czy „Hej bystro woda” zaowocowały wydaniem w 1996 r. pierwszej płyty pt. „Corne ocy”.
Imprezie towarzyszyły liczne stoiska twórców ludowych, artystów, kół gospodyń wiejskich oferujących pyszne smakołyki kuchni pienińskiej, a także stoiska Nadleśnictwa Krościenko nad Dunajcem i Poczty Polskiej.

Strategicznym sponsorem tegorocznego jarmarku, tak jak i innych imprez CKiP była m. in. „Kinga Pienińska”.
Podczas jarmarku - jak podczas wszystkich imprez w gminie Krościenko nad Dunajcem - promowano akcję szczepień przeciw Covid 19.

Źródło: GCKiP w Krościenku
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ocenka z Krakowa26.07.2021, 22:06
przecież Krościenko wita - Wrotami Pienin
to jaka stolica ?
pomroczność jasna :) :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl