10.08.2021, 08:25 | czytano: 1437

Wyniki "Sabałowych Bajań" w Bukowinie Tatrzańskiej

Fot. Bukowiańskie Centrum Kultury
Zdobywcami nagród grand prix – Bukowiańskich Buków zostali: gawędziarka Anna Szewczyk z Kamienia, instrumentalista Romuald Jędraszak z Kostrzyna, śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki oraz żeńska grupa śpiewacza z Jurgowa w składzie: Małgorzata Matys, Judyta Ptak i Magdalena Rozmus.
Podczas tegorocznych 55. Sabałowych Bajań w części konkursowej jury oceniło 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 45 śpiewaków, 34 grupy śpiewacze 2 pary pytacy oraz 2 starostów weselnych z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Słowacji.
W sobotę pod bukowiańskimi termami rozegrały się zawody strzeleckie. Tym razem Sabałowa Flinta trafiła do Barbary Kamińskiej z Bukowiny Tatrzańskiej.
Sabałowa Noc to okazja by uhonorować osoby zasłużone dla kultury góralskiej. Do grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Katarzyna Ceklarz z Rabki, Danuta Łapka z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Małgorzata Mirga-Tas z Czarnej Góry. Na Zbójnika Tatrzańskiego zostali pasowani: Krzysztof Dobrzyński z Ochotnicy Górnej, Mirosław Lassak z Krakowa i Edward Staszel z Dzianisza. Od tego roku na Sabałowej Nocy wręczanej jest również wyróżnienie „Hetmański pierścień”, którym zostali uhonorowani Emilian Kowal z Chyżnego oraz Karol Stoch-Michna z Zakopanego.

W niedzielę pod okiem przewodników: Piotra Jasieńskiego, Krzysztofa Gocała i Janusza Lacha wyruszyła wycieczka na Rusinową Polanę. Były opowieści, muzyka i oczywiście piękne widoki.

Na 55. Sabałowych Bajaniach nie mogło zabraknąć urokliwego rękodzieła. Przed Domem Ludowym odbywał się kiermasz a „na białej sali” wystawa twórczości ludowej. Tuż obok w „kozim kosorze” odbywał się pokaz wytwarzania dud podhalańskich, z możliwością posłuchania gry na tym instrumencie oraz wielu anegdot i opowieści związanych z „kozą”.

Gaździny z bukowiańskiego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały smakołykami góralskiej kuchni, a także uczyły jak przyprawiać strzępki do góralskiej chustki.
Dużym powodzeniem cieszyły się również Bajaniowe Śpasy – warsztaty, na których dzieci wykonywały drewniane zabawki, skórzane zakładki do książek, wiklinowe koszyczki oraz bibułkowe kwiaty.

Festiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” zakończyło oficjalne ogłoszenie wyników i zaproszenie na jubileuszowy 50. Góralski Karnawał, do którego zostało niespełna pół roku.

WYNIKI:

Komisja w składzie:
1. dr Artur Czesak – językoznawca
2. mgr Benedykt Kafel – etnograf
3. dr Dorota Majerczyk – etnolog
4. prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog
5. prof. UŚ dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie – zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie – 165 punktów
programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 33 gawędziarzy
(24 dorosłych, 5 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 49 instrumentalistów (32 dorosłych, 13 młodzieżowych,
4 dziecięcych); 45 śpiewaków solistów (35 dorosłych, 7 młodzieżowych, 3 dziecięcych); 34 grup
śpiewaczych (23 dorosłych, 6 młodzieżowych, 5 dziecięcych); dwóch par pytacy oraz dwóch starostów
weselnych, z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego,
małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
wielkopolskiego oraz ze Słowacji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I. KONKURS GAWĘDZIARZY

A. Kategoria dorosłych

 nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gawędy,
wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1200 zł, otrzymuje:
- Anna Szewczyk z Kamienia
 cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami
pieniężnymi w wysokości po 700 zł, otrzymują:
- Marta Komasara z Celin, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia prof. dr. hab. Józefa
Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę
swojego regionu;
- Andrzej Szaflarski z Szaflar, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Franciszka
Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze
i edukacyjne zaprezentowanej gawędy;
- Marcin Wnęk z Czerńca
- Józef Niesyt z Jasienicy
 siedem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł,
otrzymują:
- Dorota Adamczyk z Szaflar
- Szymon Gigoń z Zawoi
- Stanisław Apostoł z Nowego Targu
- Stanisław Źrałka z Piwnicznej-Zdroju
- Monika Cepielik z Kamienicy
- Bogumiła Ogorzały z Przysietnicy
- Małgorzata Szlachcic z Mizernej
 dziewięć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- Zdzisław Adamczyk z Niegowy
- Zofia Michałek z Dobrej
- Andrzej Rusnak z Rzepisk
- Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej
- Dominika Żywczak z Lipnicy Wielkiej
- Emil Brzyzek z Krempach
- Stanisława Myrta z Leśniaków
- Halina Bielińska z Zalasowej
- Władysław Pytel z Białki Tatrzańskiej
 trzy równorzędne wyróżnienia, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
- Stefan Pitoniak ze Zdziaru
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej
- Barbara Kosobucka z Zalasu.

B. Kategoria młodzieżowa

 pierwsze miejsce wraz z Małą Spinką Góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 700 zł,
otrzymuje:
- Anna Szpernoga z Kacwina, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Stanisława ChowańcaSuchowiana, w postaci dyplomu dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy;
 trzy równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- Aleksandra Juroszek z Jaworzynki
- Katarzyna Janczy ze Sromowiec Wyżnych
- Jan Watycha z Waksmundu
 jedno trzecie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł, otrzymuje:
- Martyna Kobylarczyk ze Szlembarku.

C. Kategoria dziecięca

 dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci korali, otrzymują:
- Amelia Wyrostek z Trybsza
- Natalia Gałysa z Łącka
 drugiego miejsca nie przyznano
 dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
- Iwona Molitorys z Kacwina
- Milena Padula z Przysietnicy.

II. KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

A. Kategoria dorosłych
 nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gry na
dudach wielkopolskich, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1200 zł, otrzymuje:
- Romuald Jędraszak z Kostrzyna
 osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami
pieniężnymi w wysokości po 700 zł, otrzymują:
- Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce), wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia
Aleksandry Szurmiak-Boguckiej dla szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii
dorosłych kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu;
- Roman Wojciechowski z Tomaszowa Mazowieckiego (skrzypce)
- Piotr Górecki z Modrza (dudy wielkopolskie)
- Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy żywieckie)
- Agnieszka Rydzik z Grodziska Dolnego (cymbały)
- Michał Umławski z Włoszakowic (dudy wielkopolskie)
- Paweł Czaja z Jabłonki (skrzypce)
- Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce)
 siedem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł,
otrzymują:
- Jakub Czapla z Dębicy (skrzypce)
- Piotr Obrzut z Grybowa (heligonka)
- Rafał Gluza ze Szczyrku (trombita, piszczałka, skrzypce)
- Jakub Sławiński z Poznania (kozioł biały)
- Mateusz Niżnik z Orawki (skrzypce)
- Piotr Haza z Zakopanego-Olczy (złóbcoki, piszczałki, dudy podhalańskie, skrzypce)
- Jan Sylwester Prządka ze Zbąszynia (kozioł biały, skrzypce)
 dziewięć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- Dominik Bogdan z Krzeszowa (skrzypce)
- Marek Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)
- Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce)
- Edward Gola z Sędziszowa (skrzypce)
- Dominika Trybuła z Krempach (skrzypce)
- Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)
- Paweł Banach z Łącka (piszczałka)
- Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (oktawki)
- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)
 siedem równorzędnych wyróżnień, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł,
otrzymują:
- Daniel Stec z Lipnicy Małej (skrzypce)
- Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (oktawki, piszczałka, skrzypce)
- Mateusz Bernard z Witobla (dudy wielkopolskie)
- Aleksandra Wąchała z Lubomierza (skrzypce)
- Marzena Goleniowski z Harklowej (skrzypce)
- Aleksander Nowak z Osielca (heligonka)
- Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce).

B. Kategoria młodzieżowa

 pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł,
otrzymuje:
- Hubert Wittke z Dąbrówki Wielkopolskiej (klarnet, mazanki)
 osiem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej (skrzypce)
- Karol Murzydło z Cichego (złóbcoki, piszczałki, dudy podhalańskie)
- Zuzanna Pietraszek z Krempach (skrzypce)
- Dominik Kierecki z Siedlca (kozioł biały)
- Bartłomiej Bzdyk z Kościeliska (skrzypce)
- Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (skrzypce, piszczałka)
- Franciszek Topór-Futer z Zakopanego (piszczałki, złóbcoki, dudy podhalańskie)
- Artur Olesiński z Lipnicy Małej (skrzypce)
 dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł,
otrzymują:
- Łukasz Piątek ze Zbąszynia (kozioł biały)
- Weronika Śliwa z Przyprostyni (klarnet)
 dwa równorzędne wyróżnienia, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
- Justyna Trześniewska ze Zbąszynia (skrzypce)
- Aleksandra Antoniak ze Szczyrku (piszczałka, okaryna).

C. Kategoria dziecięca

 dwa równorzędne pierwsze miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:
- Jakub Karpiel z Zębu (skrzypce)
- Bartłomiej Zagata z Ostrowska (skrzypce)
 drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
- Filip Drożdż z Bielska-Białej (piszczałki, dudy żywieckie)
 trzecie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
- Wiktor Marszał ze Skrzebowej (dudy wielkopolskie).

III. KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO
A. Kategoria dorosłych
 nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni,
wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
- Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki
 cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami
pieniężnymi w wysokości po 600 zł, otrzymują:
- Alicja Krzeszowiak z Suchej Beskidzkiej
- Natalia Sobolak z Krempach
- Monika Walas z Korczyna
- Zofia Sordyl z Korbielowa
 osiem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł,
otrzymują:
- Piotr Pławecki ze Starej Wsi
- Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem
- Ewa Drożniak z Maszkowa
- Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa
- Czesław Majewski z Mystkowa
- Maria Dębska z Rudna
- Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego
- Joanna Tęcza ze Zwolenia
 osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł,
otrzymują:
- Eugenia Kuliś z Kruszy
- Karolina Groń z Łęki
- Lidia Biały ze Świlczy
- Bronisława Augustynek z Rudna
- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej
- Kazimierz Rzemyk z Ujeznej
- Alicja Krišiandová z Niedzicy
- Karina Sornik z Leśniaków
 dziewięć równorzędnych wyróżnień, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł,
otrzymują:
- Monika Hoch z Podszkla
- Barbara Chorążak z Uherzec Mineralnych
- Marta Zawłocka z Adamowa
- Dominika Krzysik z Łapsz Wyżnych
- Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego
- Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej
- Michał Sęk z Białki Tatrzańskiej
- Józefa Hołczyńska z Zawoi
- Karina Gąsiorowska z Bożejewic
 dyplomy uczestnictwa otrzymują:
- Krystyna Duda z Podegrodzia
- Paweł Zawadzki z Witobla
- Agata Sobkowiak z Grywałdu
- Anna Krypczyk z Białki Tatrzańskiej
- Lech Owczarek z Doruchowa

B. Kategoria młodzieżowa

 pierwszego miejsca nie przyznano
 cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł,
otrzymują:
- Oliwia Stechura z Lipnicy Małej
- Roksana Pietraszek z Krempach
- Gabriela Rusnak z Jurgowa
- Kinga Gabryś z Grywałdu
 trzy równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł,
otrzymują:
- Julia Gaberek z Harklowej
- Katarzyna Głód z Bukowiny Tatrzańskiej
- Martyna Ślamczyk z Lipnicy Małej.

C. Kategoria dziecięca

 pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci korali, otrzymuje:
- Martyna Olesińska z Lipnicy Małej
 drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
- Maksymilian Twaróg z Ostrowska
 trzecie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
- Justyna Molitorys z Kacwina.

IV. KONKURS ŚPIEWU GRUPOWEGO

A. Kategoria dorosłych

 nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni,
wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1200 zł, otrzymuje:
- żeńska grupa śpiewacza z Jurgowa
 cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami
pieniężnymi w wysokości po 700 zł, otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza z Turośli
- żeńska grupa śpiewacza „Białodunajcanie” z Białego Dunajca
- żeńska grupa śpiewacza „Galicjanki z Roztocza” z Narola
- męska grupa śpiewacza „Hajduki” z Łapsz Wyżnych
 sześć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł,
otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
- żeńska grupa śpiewacza „Babeczki” z Zawitały
- żeńska grupa śpiewacza „Korczyna” z Korczyny
- żeńska grupa śpiewacza Zespołu imienia Klimka Bachledy z Zakopanego
- męska grupa śpiewacza „Lipowianie” z Lipowej
- żeńska grupa śpiewacza „Młodzi Lubatowianie” z Lubatowej
 osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych
- żeńska grupa śpiewacza „Na swojską nutę” z Zahorowa
- żeńska grupa śpiewacza z Mierziączki
- żeńska grupa śpiewacza „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego
- żeńska grupa śpiewacza „Potakowianki” z Potakówki
- męska grupa śpiewacza „Cieślica” z Zawoi
- żeńska grupa śpiewacza „Zbójnicek” z Zębu
- żeńska grupa śpiewacza „Makoszanki” z Makoszyna
 dwa równorzędne wyróżnienia, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, otrzymuje:
- mieszana grupa śpiewacza „Chełmowianie” z Rudki
- mieszana grupa śpiewacza „Strzelce” ze Strzelec
 dyplomy uczestnictwa otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego
- żeńska grupa śpiewacza „Klonowianki” ze Strzelec.

B. Kategoria młodzieżowa

 pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską, nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł oraz
nagrodami rzeczowymi w postaci korali, otrzymuje:
- żeńska grupa śpiewacza „Mały Zbójnicek” z Zębu
 dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł,
otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
- żeńska grupa śpiewacza „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
 dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł,
otrzymują:
- żeńska grupa śpiewacza „Zbójnik” ze Skawicy
- żeńska grupa śpiewacza „Ochotni” z Ochotnicy Górnej
 wyróżnienie, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, otrzymuje:
- żeńska grupa śpiewacza „Dębianie” z Dębna.

C. Kategoria dziecięca

 pierwszego miejsca nie przyznano
 dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
- dziewczęca grupa śpiewacza „Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej
- dziewczęca grupa śpiewacza „Dunajec” z Niedzicy
 dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
- dziewczęca grupa śpiewacza „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej
- dziewczęca grupa śpiewacza „Pienińskie oktawki” z Krościenka nad Dunajcem
 wyróżnienie, wraz z nagrodą rzeczową, otrzymuje:
- dziewczęca grupa śpiewacza „Młode Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa

V. KONKURS ŚPIEWU DRUŻBÓW WESELNYCH I PYTACY

 pierwsze miejsce wraz z Korbacami i nagrodą pieniężną w wysokości 1000 zł, otrzymują:
- pytace Tadeusz Stasik-Michałek i Maciej Czernik z Poronina
 dyplom uczestnictwa otrzymują:
- pytace Jan Galica-Kasecka z Poronina i Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej.

VI. KONKURS NA MOWĘ STAROSTY WESELNEGO

 dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi
i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 600 zł, otrzymują:
- Tomasz Kulig z Piwnicznej-Borownic
- Kazimierz Lassak z Krakowa.
Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów ufundowali:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 45 000 zł,
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w wysokości 10 000 zł,
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w wysokości 4 000 zł,
Józef Hodorowicz-Sewców w wysokości 700 zł, przeznaczoną na nagrodę imienia swego ojca
Franciszka Hodorowicza-Sewcowego.

Z dużym zadowoleniem odnotowujemy, że mimo utrudnień spowodowanych pandemią udało się
zorganizować na żywo kolejny Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”. Konkurs zgromadził
dużą liczbę uczestników, których prezentacje w większości stały na wysokim poziomie merytorycznoartystycznym. Duża liczba miejsc ex aequo wynika ze zróżnicowania regionalnego — kultury, gwary,instrumentarium i manier wykonawczych.

Przypominamy, że sprawna organizacja konkursu i ocena komisji zależy od tego, by uczestnicy nie
przekraczali regulaminowego czasu występów. Zwracamy uwagę, by stroje tradycyjne były kompletne
(dotyczy to zwłaszcza nakryć głowy u mężczyzn i właściwego wiązania chustek kobiecych).
Tegoroczne występy napawają nas optymizmem, jeśli chodzi o przyszłość ruchu folklorystycznego
w regionach, zwłaszcza tam, gdzie lokalne instytucje kultury animują i otaczają opieką przedstawicieli
kultury tradycyjnej.

Organizatorom na czele z dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiejem
Koszarkiem jury gratuluje organizacji Festiwalu. - Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom:
Janinie Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi
Kurucowi, za dowcipne scenki wprowadzające do przesłuchań konkursowych i prowadzenie Festiwalu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za trud i wysiłek włożony w jego przygotowanie i przeprowadzenie, a
także sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia Festiwalu. Lista sponsorów stanowi
załącznik do protokołu.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl