13.08.2021, 09:50 | czytano: 901

"Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie" - wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko

zdj. mat. prasowy
ZAKOPANE. W Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór otwarta została wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko, zatytułowana "Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie". Pan Jerzy od wielu lat wiernie towarzyszy z aparatem fotograficznym w ręku Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Nie dokumentuje, nie poszukuje artystycznych kadrów podczas scenicznych występów. Zwykle spotkać go można za sceną, na zapleczu. Dla niego Festiwal to przede wszystkim spotkanie z ludźmi, możliwość nawiązania kontaktów, często nawet przyjaźni. Jak sam mówi, nigdy nie robi portretowych zdjęć z zaskoczenia, musi nawiązać najpierw więź z fotografowaną osobą. Ma to potem wyraz w wymownym spojrzeniu, uśmiechu lub innych emocjach malujących się na twarzach. Dzięki temu te portrety mają swoją głębię, niosą wyjątkowy przekaz o ludziach, dla których folklor, wierność tradycji,mają wyjątkową wartość, którzy angażują się całym sobą, by tu i teraz, podczas Festiwalu, dać temu pełen wyraz. Niemalże odsłaniają swoją duchowość... Takie właśnie jest spojrzenie Jerzego Z. Kosiuczenko na Folklor, przez pryzmat prezentujących go ludzi.

Do poszukiwania ukrytego sensu wystawy jej Autor skłania nas także poprzez zaskakującą grę słów samego tytuły „Portret Folkloru Świata”. Czym jest Folklor? Czy Świat ma swój Folklor? Czy może istnieć bez Folkloru? Czy wobec tego Folklor jest nam potrzebny? Co o Folklorze można wyczytać z portretów ludzi –tancerzy, śpiewaków, muzyków... Jak Folklor różnych regionów świata się przenika i czy tak być powinno? Czy da się go sportretować, czy jest czymś ulotnym, nieuchwytnym, przez każdego rozumianym inaczej...

Na wystawie oprócz zdjęć z zakopiańskiego Festiwalu znajdziemy także portrety wykonane podczas warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” oraz tyrolskiego Festiwalu Orkiestr Marszowych.


Jerzy Z. Kosiuczenko,urodził się w polskim wówczas Grodnie, mieszka w Warszawie, jest absolwentem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne zamiłowania w ogniskach plastycznych m.in. przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką artysty malarza Tadeusza Bołozai prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.

Od wielu lat, zafascynowany góralszczyzną, jest stałym gościem podczas wielu folklorystycznych wydarzeń w Zakopanem i na Podhalu. Ma tutaj wielu przyjaciół. Zajmuje się także fotografowaniem Madonn pochodzących z różnych części Europy. Jest autorem kilkunastu wystaw pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia były także kilkakrotnie prezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Ze względu na silne związki z tym wydarzeniem Jerzy Z. Kosiuczenko podczas tegorocznej edycji Festiwalu zdecydował się przekazać swoje festiwalowe fotografie jego organizatorom. Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru.

Biuro Festiwalowe, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl