27.08.2021, 15:19 | czytano: 1349

Festyn, Kino Letnie i Centrum Legend i Baśni Karpat (zdjęcia)

SPYTKOWICE. Na boisku sportowym tuż obok Szkoły Podstawowej nr 1 zorganizowane zostało Kino Letnie, rozpoczynające cykliczne wydarzenia związane z tworzeniem Centrum Legend i Baśni Karpat. Było to też okazja do podsumowania całej serii wydarzeń kulturalnych w gminie.
Centrum Legend i Baśni Karpat ma na celu gromadzenie w bibliotece literatury tego gatunku z całego regionu Karpat, jak również stworzenie miejsca, gdzie będą odbywać się warsztaty oraz imprezy towarzyszące. W tym roku skala zamierzenia dotyczyła naszego regionu, lecz jest zamysł, aby w przyszłości włączyć w nie również inne kraje wchodzące w łuk Karpat, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię, Czechy, Austrię i Serbię.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Ryszard Klamerus, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Programowej, działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Spytkowicach.

Kino Letnie było okazją do podsumowania konkursu plastycznego oraz cyklu warsztatów teatralnych, literackich, muzycznych i filmowych odbywających się w ramach otrzymanego dofinansowania ze środków unijnych.

W konkursie plastycznym, tematycznie związanym z legendami regionu, wzięło udział 41 uczniów ze Spytkowic, Rabki Zdroju i Zubrzycy Górnej. Rezultatem jest piękny, kolorowy kalendarz z rysunkami i legendami dzieci na rok 2022, który otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, jury i zaproszeni goście. Prace oceniał artysta plastyk Ryszard Klamerus, Andrzej Trzop oraz dyrektor GCKu Dominika Leśniak, natomiast treść legend oceniała dr Barbara Zgama oraz Anna Trebunia Wyrostek.

Odbyły się także warsztaty z elementami legend i baśni, zajęcia teatralne prowadzone przez Anne i Jacka Krakowiaków. Podczas warsztatów wokalnych uczestnicy uczyli się pieśni i utworów związanych z terenem Karpat. Warsztaty prowadził Marcin Zborek oraz Szymon Grzybacz. Z kolei warsztaty filmowe prowadził Dawid Pulit, a zajęcia literackie - Magdalena Węgrzynowicz Plichta.
Podczas podsumowania przygotowane zostały stoiska, prezentujące wyniki warsztatów oraz filmy podsumowujące projekt. Wieczorem zapalono watrę góralską, do której przygrywała zespół AleGroo prezentując muzykę z terenu Karpat oraz wyświetlono dzieciom bajkę, a wieczorem - młodzieży film z legendarną postacią z Rumunii czyli hrabią Draculą.

Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl