31.08.2021, 09:20 | czytano: 3981

W niedzielę sportowe zakończenie lata z Winter Classic

W niedzielę w Parku rozegrany zostanie m.in. turniej plażowej piłki siatkowej i kolarskie GP Nowego
NOWY TARG. W niedzielę 5 września Miasto zasłuży sobie na miano "rowerowego centrum Podhala". Dla miłośników wycieczek zorganizowany zostanie "Rodzinny Rajd Rowerowy", a dodatkowo w Parku Miejskim rozegrany zostanie turniej piłki plażowej, a na Kole - Kolarskie Grand Prix Nowego Targu dla dzieci oraz dorosłych.
W organizowanych przez Urząd Miasta "Rodzinnym Rajdzie Rowerowym" można jechać indywidualnie i całymi rodzinami. Udział w imprezie jest bezpłatny. Dla uczestników przygotowano oznakowane trasy, o różnym stopniu trudności - MINI (16 km), MIDI (38 km) oraz MAXI (43 km). Start i meta rajdu będą znajdować się w Parku Miejskim.
Sportowe pożegnanie lata to nie tylko kolarstwo. Równocześnie w Parku Miejskim będzie odbywał się turniej siatkówki plażowej organizowany przez Winter Classic podczas którego będą zbierane środki na pomoc młodziutkiej Kai.

- To już będzie piąta edycja naszego turnieju. Pojawią się zawodnicy z poprzednich lat, czyli zapowiada się zawzięta rywalizacja. Już na dzisiaj mamy zgłoszone ponad 16 drużyn. Zawodnicy zagrają w systemie "brazylijskim", osobno panie i panowie - mówi Maciej Leski z Winter Classic.

- Jak zawsze staramy się, by nasze imprezy miały charakter sportowy jak i charytatywny. W tym roku opieką obejmiemy 11-letnią Kaję Mrugacz. Dziewczynka jest po ciężkiej i na szczęście udanej operacji glejaka mózgu. Zbieramy pieniądze na jej dalsze leczenie i rehabilitację. Przy okazji każdego wydarzenia chcemy również integrować różne środowiska czego przykładem jest min wieloletnia współpraca z NKK. W tym roku zaprosiliśmy stowarzyszenie Duża Rodzin Trzy Plus. Będą mieć swoje stoisko w Parku Miejskim, przygotują strefę aktywności dla dorosłych i dla dzieci. To nie wszystko. Zaprosiliśmy także zawodników z Podhale Dart Team, którzy chcą również wesprzeć naszą inicjatywę. Zostanie rozegrany turniej, do udziału w którym zapraszamy wszystkich miłośników darta. Będzie okazja by zmierzyć się z najlepszymi - zachęca.

O godzinie 15:00 na Kole obok Miejskiej Hali Lodowej zorganizowane zostaną zawody rowerowe dla dzieci i dorosłych. Zawody odbędą się w ramach Kolarskiego Grand Prix Nowego Targu organizowanego przez Nowotarski Klub Kolarski. Wyścig dla dzieci odbędzie się według kategorii wiekowych dla roczników od 2015 do 2007.

- Najmłodsi uczestnicy będą mieć po 6 lat. Najstarsi - 14. Zwyczajowo łączymy dwa roczniki, więc będą cztery kategorie wiekowe. Startować będą osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Najmłodsi będą mieć do pokonania jedno okrążenie wokół stadionu. To duże wyzwanie i wyczyn dla kilkulatka, no i spore emocje dla rodziców. Trzeba pilnować, żeby rodzice dopingujący swoje pociechy nie przeszkadzali innym startującym uczestnikom - mówi ze śmiechem Marcin Kwiatek. - To są oczywiście zawody, ale jednak rozegrane będą w formie zabawy - dodaje prezes NKK.

Nie będzie już zabawy, a prawdziwa walka - podczas Kolarskiego Grand Prix Nowego Targu dla dorosłych. W tym roku kolejny raz ta impreza połączona będzie z wydarzeniem o charakterze charytatywnym Winter Classic Nowy Targ.

Wyścig dla dorosłych składać się będzie z dwóch etapów - z wyścigu eliminacyjnego rozgrywanego na zasadach wyścigu australijskiego oraz wyścigu głównego na zasadach wyścigu punktowego.

Zapisy przyjmowane będą w biurze zawodów (namiot NKK na Kole obok lodowiska) od godz. 13:30.

- Wyścig australijski, podobnie jak wyścig główny zasadami bazuje na kolarstwie torowym. W tym pierwszym następuje start wspólny i na co drugim okrążeniu odpada zawodnik, który jako ostatni przekroczy linię mety. Im więcej osób startuje, tym więcej okrążeń jest do przejechania. Na finiszu pozostają najlepsi, najszybsi, ci którzy potrafili dobrze rozłożyć siły. W poprzednim roku zwycięzcy musieli przejechać 30 okrążeń. Z kolei wyścig główny polega na tym, że wszyscy jadą 30 okrążeń. Na co piątym okrążeniu - troje najlepszych zbiera punkty. Dodatkowo na półmetku i na ostatnim okrążeniu, najlepsi będą punktowani podwójnie - tłumaczy Marcin Kwiatek.
Inna zmiana w regulaminie to połączenie punktacji obu wyścigów. W ten sposób zawodnicy z wyścigu eliminacyjnego - chociaż zmęczeni - wejdą do wyścigu głównego z lepszą pozycją.

- Co się tyczy uczestników, to poziom w tym roku będzie wysoki. Zapowiedzieli się mocni zawodnicy. Być może pojawi się Stanisław Niewiadomy, ojciec Kasi naszej znakomitej kolarki, będzie grupa z Krakowa oraz z Mogilan. To już poważni zawodnicy, ale i w Nowym Targu nie brakuje dobrych kolarzy - dodaje prezes Kwiatek.

Zawodnicy walczą o medale oraz nagrody rzeczowe. I oczywiście walczą o uznanie. - To bardzo widowiskowa formuła. Siedząc na ławeczce widzimy ich cały czas. Widzimy ich moc, a także słabości na każdym etapie wyścigu. Trzeba trochę odwagi, żeby wystartować, bo każdy ma świadomość, że jest jak na widelcu. Wciąż publiczność go widzi i ocenia. Tę formułę podsunął mi kilka lat temu Cezary Szafraniec (były kolarz) - mówi Marcin Kwiatek. - To człowiek który teraz organizuje największe amatorskie wyścigi kolarskie m. in. Tatra Road Race, czy Nowy Targ Road Challenge na które przyjeżdża po kilkaset osób. Skoro o tym mowa, to nasze Grand Prix jest świetne na przetarcie i trening, bo w tym roku Tatra Road Race odbywa się tydzień po naszej imprezie - przypomina prezes Nowotarskiego Klubu Kolarskiego.

- Zapraszamy wszystkich w niedzielę do Parku Miejskiego. Uczestnicy zawodów i turniejów spiszą się znacznie lepiej, gdy będą mieć doping i kibiców. Liczymy na publiczność, której zagwarantujemy możliwość wspaniałego spędzenia czasu. Widzimy się w parku - podsumowuje Maciej Leski z Winter Classic.

SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl