20.09.2021, 16:37 | czytano: 3395

Pędem z góry, czyli II Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
W Nowym Targu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill. To druga edycja tego wydarzenia, ciesząca się coraz większą popularnością, mimo swojej wyjątkowej, bardzo ekstremalnej formuły - zawody polegają na biegu tylko w dół - śmiało można stwierdzić, że zawody mają zasięg ogólnopolski.
- W tym roku, oprócz lokalnych biegaczy z Podhala, gościliśmy Biegaczy z Krakowa, Śląska, Rzeszowa, Wrocławia, a nawet z dalszych rejonów Polski –Torunia, Legnicy, Łodzi, Częstochowy, Warszawy, województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego a nawet Gdyni. Na zawody zapisało się 85 osób. W przyszłym roku mamy w planach rozwój wydarzenia o Festiwal Czyste Gorce, czyli akcję sprzątania Gorczańskich szlaków połączoną z warsztatami ekologicznymi, koncertami i wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dzieci - komentują organizatorzy.
Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Nowy Targ, natomiast Partnerem Głównym wydarzenia Gmina Nowy Targ.

Turbacz Downhill to jedyne wydarzenie w Polsce w takiej formule, najbardziej ekstremalny i najszybszy bieg górski, polegający na biegu tylko w dół. Trasa mierzy 5,2 km. Start zlokalizowany był przy Schronisku Górskim PTTK na Turbaczu, natomiast miasteczko oraz biuro zawodów znajdowały się na Długiej Polanie w Nowym Targu.

Na mecie na każdego zawodnika czekał piękny, złoty medal, natomiast w pakiecie można było znaleźć wejściówkę na termy Gorący Potok, koszulkę oraz produkty od firmy Teekanne oraz Black, a także gadżety od Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ.

Pogoda podobnie jak rok temu nie rozpieszczała, ulewne deszcze kilka dni przed zawodami spowodowały, że trasa była mokra, błotnista, miejscami występowały kałuże. Na szczęście w dzień zawodów pogoda była łaskawsza, było słonecznie i bez deszczu. Warunki nie przeszkodziły Zawodnikom wykręcić piekielnie szybkich czasów. Padł rekord trasy. Podium mężczyzn zamknęło się w czasie 15 minut (w roku 2020 najlepszy czas wynosił 16 minut 15 sekund). 1 i 2 miejsce klasyfikacji generalnej mężczyzn dzieliło 75 setnych sekundy.

Turbacz DH to niezwykłe wydarzenie w świecie biegów stworzone z myślą o biegaczach lubiących dreszczyk emocji, adrenalinę i zbiegi górskie. Podstawowa zasada Turbacz DH jest prosta: kto najszybciej na dole, ten wygrywa!
Nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Saxx, Teekanne, Gorący Potok, wręczała Burmistrz Miasta Nowy Targ Joanna Iskrzyńska-Steg oraz Kierownik Referatu ds. Sportu i Turystyki Miasta Nowy Targ Arkadiusz Szymczyk.
Wyniki:
Kobiety:
1. Katarzyna Biernacka (00:19:27.35)
2. Alicja Białobłocka (00:20:03.75)
3. Ewa Sobiło (00:21:09.25)
Mężczyźni:
1. Konrad Wejchenig (00:15:33.95)
2. Michał Dudczak (00:15:34.70)
3. Mateusz Semper (00:15:51.00)

Najbliższe planowane wydarzenie z serii Turbacz Trail
12-13 lutego Turbacz Winter Trail – 2 dni zimowych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, dystanse od 10 do prawie 50 kilometrów:
- Nocna Dycha 10km
- Zimna połówka 21km
- AK-47 km
- Turbaczowe Love – czyli niedzielny bieg dla par na dystansie ok. 5km
Planujemy wiele dodatkowych atrakcji: bieg dla dzieci, ognisko, koncerty, losowanie nagród, after party w Gorącym Potoku i wiele innych.

mat. pras., opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
K.21.09.2021, 09:52
@wyrocznia
waksmundziany na połowie swoich lasów pobudowali drogi (PRZECIWPOŻAROWE xD) więc im downhill nie straszny.. zawsze można podjechac terenóweczką pod bacóweczkę, nie ma to jak wypoczynek na łonie natury, a potem znowu RYK i SPALINY w drodze na dół - i z drogi śledzie, gazda jedzie!
kolo20.09.2021, 19:28
Arek kibic nie zbiegał? Była szansa na rekord
Wyrocznia20.09.2021, 16:48
Widać, że granice się zmieniły, bo ja myślałem, że bieg odbył się w Waksmundzie z metą w Nowym Targu, a tu jednak w samym Nowym Targu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl