01.10.2021, 15:54 | czytano: 1760

Spotkanie z Agatą Puścikowską autorką książki "Waleczne z gór" oraz koncert promujący projekt "Ora#Wa Power - Biełaso" (zdjęcia)

zdj. Grzegorz Rzepiszczak
W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miało miejsce spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską. Okazją było wydanie jej książki "Waleczne z gór", w której jeden z rozdziałów jest poświęcony Józefinie Machay - Mikowej. Spotkanie w formie kameralnej rozmowy poprowadzili: Robert Kowalczyk oraz Dominika Wachałowicz – Kiersztyn i Łukasz Klozyk.
Agata Puścikowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka książek: "Wielokuchnia", "Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk rozmawiają s. Jolanta Glapka i Agata Puścikowska", "Z mojego okna", "Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet", "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę", "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet", "Życia Rysy. Reportaże o ludziach niezwykłych". Prywatnie żona Piotra oraz mama 5 dzieci. Miłośniczka gór i muzyki Chopina. Społecznie zajmuje działalnością pro-life, pracuje z kobietami przed decyzją o aborcji oraz żałujących dokonanej aborcji.
Pod opisem jednej z książek znajdujemy słowa Macieja Gajka, które oddają wszystko co można o niej opowiedzieć: "Drogi Czytelniku, muszę Cię ostrzec. Bierzesz do rąk książkę, którą napisała osoba opętana. Nie, nie przez siły nieczyste ani przez chorobę umysłową. Agata jest opętana lubieniem ludzi. Nie przepuszcza swoich bohaterów przez reporterską wyżymaczkę, nie wysysa z nich duszy, by ich historię wyprodukować, wydrukować, a potem zapomnieć. Agata swoich bohaterów kocha. […] Każde życie to historia na co najmniej jedną książkę. Odpowiedz sobie szczerze, Drogi Czytelniku, ile takich książek przeczytałeś? Teraz masz okazję nadrobić zaległości. Maciej Gajek"

W drugiej części wieczoru wysłuchaliśmy koncertu promującego projekt "Ora#Wa Power – Biełaso", który tworzą: Darek Budkiewicz – wszechstronny, utalentowany muzyk i kompozytor, basista z ogromnym doświadczeniem scenicznym, znany ze współpracy z takimi zespołami jak De Press, Armia i Trupia Czaszka oraz nasza lokalna Karolina Kowalczyk – wokalistka, etnolog badająca tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz we własnym życiu, rozkochanej w muzyce tradycyjnej. Postanowili oni opracować materiał audio z utworami zainspirowanymi przede wszystkim życiem Józefiny Machay-Mikowej, walczącej o polskość Orawy, zamordowanej przez gestapo zastrzykiem fenolu oraz jej męża Emila, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po spotkaniu każdy z uczestników miał możliwość nabycia egzemplarzy książek z osobistą dedykacją autorki.

To był piękny, wartościowy i klimatyczny wieczór.
Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy oraz Stowarzyszanie Lipnica Wielka na Orawie.

Karolina Kowalczyk Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Byłem02.10.2021, 10:34
Piękne wydarzenie... Kawał historii... Niesamowity koncert
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl