08.10.2021, 18:37 | czytano: 1013

Dziwne eksponaty muzealne

Ekspozycja Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
W małopolskich muzeach oglądać można dość nietypowe eksponaty. Przykładem jest Muzeum Tatrzańskie, które prezentuje siedlicę - turystyczne siodło dla pierwszych turystek, czy aparat, którym zrobiono zdjęcie właściciela - po jego śmierci.
Muzeum dysponuje aparatami fotograficznymi Mieczysława Karłowicza, który łączył pasję muzyczną z miłością do Tatr.
W górach komponował, szukał natchnienia, góry też namiętnie fotografował. Był niezłym fotografikiem. Zdjęcie, na którym stoi Klimek Bachleda na tle Lodowego czy widoki na Widły, Łomnicę wciąż uchodzą za ważne pamiątki o wartości dokumentacyjnej i artystycznej. W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem można odnaleźć dwa aparaty fotograficzne Mieczysława Karłowicza - jeden z nich ma bardzo ciekawą historie. Okazuje się, że z nim wyruszył na ostatnią przed śmiercią wędrówkę w góry. Był luty 1909 rok i duże zagrożenie lawinowe. Karłowicz na nartach próbował się przedostać w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ostatnim zdjęciem, które po sobie zostawił był widok ze stoków Skupniowego Upłazu. Kilkadziesiąt minut później lawina schodzącą z Małego Kościelca porwała słynnego już kompozytora. Znaleziono go dwie doby później pod zwałami śniegu. Słynne zdjęcie martwego Karłowicza zrobiono właśnie tym aparatem.

Jest także siedlicy, czyli siodło turystyczne, zaprojektowane przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego, absolwenta krakowskiej ASP, autora słynnego przewodnika po Tatrach.

Zmartwiony, że panie, nienawykłe do chodzenia po górach, wybierające się w nie w pantoflach na obcasach, nie zajdą za wysoko - postanowił im w eksploracji gór nieco pomóc. Siedlicę wkładało się na grzbiet konia i dawaj w górę. Siedzisko wraz z trenzlą i derką, można było wynająć w willi Eljaszówka na Starej Polanie w Zakopanem za 60 centów dziennie. Potem się takiego nieobytą turystkę sadzało bokiem, góral brał konia za uzdę i wio. Dziś siedlica znajduje się w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Dla ścisłości – sam Eljasz-Radzikowski jeździł konno po Tatrach w normalnym siodle.

Jeśli jesteście zaciekawieni, jakie cuda jeszcze znajdziecie w małopolskich muzeach, zajrzyjcie do przewodnika wirtualnego świata małopolskich muzeów.
Więcej ciekawostek o zbiorach muzeów w Małopolsce znajduje się na stronie VisitMalopolska.pl

opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl