30.10.2021, 16:19 | czytano: 1377

Szkolenie dla młodzieży z Nowego Targu. O handlu ludźmi, czyli co trzeba wiedzieć wyjeżdżając za granicę

Fot. KOSG
Prelekcja, przeprowadzona przez funkcjonariusza zakopiańskiej Placówki Straży Granicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, dotyczyła zagadnień związanych z handlem ludźmi.
Zajęcia profilaktyczne z uczniami aż 7 ostatnich klas Liceum Ogólnokształcącego obejmowało podstawowe wiadomości z zakresu handlu ludźmi. W trakcie wykładu podkreślono, na co zwracać uwagę, żeby nie stać się ofiarą handlu ludźmi podczas zagranicznych wyjazdów zarobkowych. Wskazano kogo dotyczy ten przestępczy proceder, jakie są typy wykorzystywania ofiar i jakie istnieją grupy ryzyka. Szczególny nacisk położono na zaznajomienie młodzieży z możliwymi rozwiązaniami, w przypadku, gdy ktoś stanie się ofiarą handlu ludźmi. Wskazano także konkretne miejsca i kontakty, gdzie można uzyskać pomoc. Omówiono także zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną dotyczącą tematu spotkania.
Podczas wykładu zapoznano także młodych ludzi z zagadnieniami dotyczącymi codziennej służby w Straży Granicznej oraz procedurami naboru do służby przygotowawczej w formacji.

Podjęcie pracy za granicą to bardzo poważny krok, wymagający przemyślenia. Decyzja o wyjeździe podjęta z dnia na dzień, nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się nie tylko na to, że praca tam nie spełni naszych oczekiwań ale przede wszystkim, że możemy stać się ofiarą handlu ludźmi. Planując wyjazd za granicę dokładnie sprawdź miejsce pracy oraz osobę lub firmę, która planuje cię zatrudnić.

Rozważając możliwość wyjazdu do pracy za granicę warto:

- odwiedzić portal https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi, gdzie można znaleźć informacje o instytucjach realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz ze wsparciem osób poszkodowanych,
- skontaktować się z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi, które pomagają osobom zamierzającym wyjechać, a także ofiarom handlu ludźmi pod numerem telefonu: 22 628 01 20, strona: https://www.kcik.pl/.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ania LO31.10.2021, 10:27
Byłam, było super szkoda ,że tak mało się o tym mówi w mediach, na co młodzi ludzie i nie tylko mają zwracać uwagę przy wyjazdach za granicę. Pozdrawiamy Pana pogranicznika:)*
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl