02.12.2021, 19:40 | czytano: 1364

Mikołajki dla Mukoludków już po raz ósmy

Już w najbliższą sobotę 4 grudnia na terenie Rabki Zdroju oraz Nowego Targu będą kwestować wolontariusze Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, zbierając słodycze, żywność oraz datki do skarbon na przygotowanie świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę.
Akcja pomocy chorym na mukowiscydozę pod hasłem: „Mikołajki dla Mukoludków” prowadzona jest od ośmiu lat, a z każdą kolejną edycją jej zasięg rośnie. - Nasi podopieczni to nieustannie zmagający się z podstępną i postępującą chorobą muko-wojownicy. Codzienne inhalacje, żmudna rehabilitacja, stosy leków, częste pobyty w szpitalu, zakazy, nakazy... To ich codzienność... Do utraty tchu...– mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
W momencie diagnozy diametralnie zmienia się życie całej rodziny. Zwykle jedno z rodziców zmuszone jest zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas, z pracy zawodowej, obniża się status ekonomiczny, pojawia się problem finansowania leczenia. W zależności od stadium zaawansowania choroby wydatki na leczenie kształtują się na poziomie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, gdy konieczne jest np. leczenie nierefundowanym antybiotykiem. W dobie leków przyczynowych, obecnie nierefundowanych, te koszty mogą nawet poszybować do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą stara się wspierać chorych i ich rodziny na wielu płaszczyznach, organizując wiele form pomocy, jednak prawda jest taka, że ciężar walki z tą okrutną chorobą zawsze spada na chorego i jego najbliższych.

- W szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy aby nasi chorzy zapomnieli choć na moment o codziennych zmaganiach, zaznali radości i beztroski, dlatego prosimy o wsparcie w zbiórce środków na świąteczne upominki. Sprawmy, by i w tym roku święta były dla nich radosne - dodaje wiceprezes PTWM.

Sobotnia zbiórka odbędzie się w punktach handlowych w Rabce - Zdroju: sklepy Adaś, Małgosia, Carrefour, Kabanos, Lewiatan, Steskal, Tani oraz Turbacz, gdzie kwestować będą rabczańscy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera. W Nowym Targu w Galerii Buy & Fly, E.Leclerc przy ul. Składowej i ul. Jana III Sobieskiego, Steskal ul. Plac Evry i ul. Szaflarskiej, Delikatesy Centrum oraz w Lewiatanie w Ostrowsku. Kwestującymi będą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Dodatkowo akcję wspierają placówki szkolne i przedszkolne, które od listopada organizują zbiórki wśród swoich uczniów i przedszkolaków.

Jeśli masz możliwość zorganizowania zbiórki słodyczy oraz drobnych upominków i chciałbyś w ten sposób pomóc, to gotowe paczki można dostarczyć do biura PTWM w Rabce Zdroju lub wpłacić darowiznę przelewem na numer konta PTWM: 49 1020 346 0000 9302 0002 3473 albo szybką płatnością online na stronie https://ptwm.org.pl/pl/mikolajki.
W ubiegłym roku, dzięki hojności darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy zostało wysłanych 847 świątecznych upominków dla chorych na mukowiscydozę z całej Polski.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl