05.12.2021, 15:23 | czytano: 972

Arkadiusza Walocha "Spotkania z Janem Pawłem II"

Nad Morskim Okiem, 2011 r. /akwarela Arkadiusza Walocha
ZAKOPANE. Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, zaprasza na wystawę rysunków i malarstwa Arkadiusza Walocha.
Ekspozycja zatytułowana "Arkadiusz Waloch – Spotkania z Janem Pawłem II" czynna będzie od 18 grudnia.
Medytacje II, 1991, olej

Arkadiusz Waloch urodził się w 1932 roku w Poznaniu. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1961 roku. W latach 1961-1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Współorganizator Salonów Lutowych i Marcowych, inicjator Galerii „Pegaz”. Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2006 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2010 roku został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane.

Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną).

Myśląc Ojczyzna, 1986, olej

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Pallotynów w Poznaniu, Domu Generalnym Ojców Pallotynów w Rzymie, Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

(…) Jest wśród obrazów Walocha cykl szczególnie przejmujący – przedstawiający sylwetkę modlącego się Papieża, samotnego wobec przestrzeni lub Częstochowskiego Obrazu. Wielokroć powtarzany motyw pozwolił malarzowi dojść do syntezy sylwety, znaku, zwartego, białego światła. Powtarzając wybrany motyw, Waloch dochodzi do własnej prawdy, własnych, malarskich słów o malowanej postaci. Tak powstaje synteza plastycznego widzenia i stopiona z nią wizja, treść, jaką pragnie przekazać malarz o kimś bardzo bliskim. (…) - Stanisław Rodziński /fragment tekstu „Jan Paweł II jest bohaterem obrazów Walocha od dziesięciu lat”/.
U Jasnogórskiej, 1991, olej

Kuratorka wystawy jest Lidia Rosińska-Podleśny. Wernisaż - 17 grudnia 2021 (piątek) o godz. 18:00. Ze względu na aktualne obostrzenia związane z wirusem COVID-19, ilość miejsc ograniczona.

Z cyklu Modlitwa,1997, kredka

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl