07.12.2021, 09:25 | czytano: 1965

Kolejne ostrzeżenie policji

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie. Z uwagi na to, że oszuści cały czas są aktywni i co rusz wymyślają nowe sposoby na łatwe zdobycie pieniędzy, przypominamy kilka ważnych informacji jak ustrzec się przed utratą oszczędności całego życia - informują zakopiańscy policjanci.
Jak działają oszuści!
Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” wykonują połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary i wywierają na niej presję czasu. Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości. Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Przestępcy, podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować! Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną!

Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
dzień dobry07.12.2021, 19:14
Czy policja jest w stanie złapać i posadzić takiego przestępcę, czy potrafi tylko ostrzegać i apelować? Nie tak dawno słyszałem w radiu, że winni kradzieży rowerów są rowerzyści, bo źle zabezpieczyli swoje rowery i złodziej je ukradł. Nosz k...a.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl