09.12.2021, 09:21 | czytano: 994

Bo dzieci są ważne - sympozjum w Rabce-Zdroju

Sympozjum dotyczące aktualnej sytuacji dzieci i młodzieży w kontekście samorządu terytorialnego odbyło się w Rabce-Zdroju. Spotkali się na nim samorządowcy z powiatów nowotarskiego, limanowskiego oraz myślenickiego.
Pierwszym prelegentem była Weronika Potaczek - psycholog, wiceprezes Fundacji PoWer, która podczas prelekcji przybliżała samorządowcom najważniejsze kwestie związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Jak podkreślała, pomoc w młodym wieku daje duże szanse na zdrowie. - Profilaktyka i pomoc jest dużo tańsza niż pomoc w życiu dorosłym - zaznaczyła. W podsumowaniu prelegentka wskazała kierunki działań samorządów, które mają prowadzić do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży. Najważniejsze zalecenia, to m.in. zapewnienie dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej, opracowanie standardów współpracy interdyscyplinarnej, stałe podwyższania kompetencji personelu, wzmacnianie nauczycieli, rozwijanie kompetencji rodzicielskich oraz zaangażowanie na poziomie samorządowym.


Kolejnym prelegentem była Monika Sajkowska - doktor socjologii, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas wystąpienia opowiedziała o działaniu Centrów Pomocy Dzieciom (CPD), gdzie dzieci doświadczające przemocy mają dostęp do kompleksowej pomocy specjalistycznej pod jednym dachem.

Podczas panelu dyskusyjnego samorządowcy zgodnie przyznali, że konieczne jest podjęcie wspólnych działań na rzecz zapewnienia dzieciom kompleksowej opieki specjalistycznej.

Fundacja PoWer, która była organizatorem sympozjum zapewniła o podejmowaniu kolejnych działań, których celem jest wzmacnianie sieci specjalistów pracujących na rzecz dzieci.

Materiały organizatorów, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl