20.01.2022, 14:19 | czytano: 1688

Mój strażacki świat - otwarcie wystawy strażackich pamiątek Wojciecha Lassaka "Marysioka" (zdjęcia)

Ponad 800 modeli samochodów, setki naszywek z jednostek z całego świata i niezliczona liczba strażackich pamiątek to kolekcja pochodzącego z Zębu wielkiego pasjonata pożarnictwa Wojciecha Lassaka „Marysioka”. Od dziś fragment tego niezwykłego zbioru zobaczyć można w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.
W czwartkowe przedpołudnie odbył się wernisaż wystawy „Mój strażacki świat”, w którym wzięli udział właściciel kolekcji wraz małżonką oraz zaproszeni goście, wśród nich wójt gminy Poronin Anita Żegleń, zastępca wójta Maciej Dziubas, radny Stanisław Staszel oraz prezes OSP Ząb Roman Ciężadlik. Prezentowane zbiory miały okazję zobaczyć również dzieci z przedszkola w Poroninie.
Wojciech Lassak „Marysiok” urodził się w 1953 r. w Zębie. W straży pożarnej działa od lat 70 - przez 21 lat pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Zębie, był też jej pierwszym komendantem gminnym.
Jako naczelnik jednostki w Zębie doprowadził do zakupu najbardziej zaawansowanego samochodu strażackiego na terenie całego Powiatu Tatrzańskiego, dzięki któremu jednostka pełniła swą służbę również w odleglejszych miejscach regionu. W tym czasie jednostka z Zębu po raz pierwszy wzięła udział w zawodach sikawek konnych. W kolejnych latach rozpoczęła również organizację wydarzenia, które cieszy się ogromną popularnością do dnia dzisiejszego.
Pan Wojciech przez wiele lat nawiązywał współpracę ze strażakami z Polki i ze świata, m.in. ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Holandii, Belgii oraz USA. Jest pomysłodawcą pielgrzymki strażackiej Krzeptówki-Ludźmierz oraz założycielem klubu motorowego strażaków. Za swoje zasługi uhonorowany został tytułem Honorowego Naczelnika OSP Ząb oraz, wraz z żoną Janiną, Honorowego Członka Straży w miejscowościach Ujazd w powiecie krakowskim oraz Sucha Góra Skawica w powiecie suskim.

Wystawa czynna jest do 27 lutego w godzinach 9.00-18.00.

Źródło: UG Poronin, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl