23.01.2022, 17:11 | czytano: 3383

Wspomnienie Zygmunta Kudasika

arch. Autora
17 stycznia 2022 r. zmarł Zygmunt Kudasik – absolwent nowotarskiego gimnazjum, jeden z ostatnich żyjących więźniów PRL w Nowym Targu.
Urodził się 15 września 1929 r. w Nowym Targu, w czasie nauki w nowotarskim gimnazjum związał się z organizacją „Wulkan”. Aresztowany został w październiku 1948 r., więziony był w Nowym Targu, a następnie w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Więzienie opuścił w kwietniu 1949 r. Po ukończeniu gimnazjum w 1951 r. skierowany do odbycia służby wojskowej, a następnie karnie skierowany do pracy w kopalni.
Spoczął na nowotarskim cmentarzu 21 stycznia 2022 r.

Był członkiem nowotarskich oddziałów Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych. Odznaczony Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa oraz Krzyżem Represjonowanych Żołnierzy Górników 1949 – 59.



opr. Arkadiusz Stefaniak - Guzik
Może Cię zainteresować
komentarze
Janosik 198223.01.2022, 23:41
No i Nowy Targ ma swojego bohatera ,osobiście znałem Pana Zygmunta poprzez mojego ojca i profesora Grzybka i słyszałem za co siedział z kolegami miedzy innymi śp.ks,kanonikiem Franciszkiem Góreckim.To co oni przeszli to koszmar szkoda że IPN umorzył śledztwo stosowania represji wobec licealistów z Nowego Targu ? rzekomych członków nieistniejącej młodzieżowej organizacji Wulkan. W rzeczywistości w celach propagandowych UB do sprawy dwójki licealistów, wysyłających ulotki, dołączyło inne osoby, w tym kupca i księdza, by wykazać ideologiczne deprawowanie młodzieży.
Represje polegały na fizycznym i moralnym znęcaniu się nad aresztowanymi w okresie od września do listopada 1948 roku w Nowym Targu. Obejmowały wielokrotne, długotrwałe przesłuchania, bicie rękami i innymi przedmiotami oraz kopanie po całym ciele, wypowiadanie gróźb, które wzbudziły w pokrzywdzonych uzasadnioną obawę ich spełnienia. Ustaleni trzej sprawcy represji już nie żyją, a pozostali nie zostali wykryci, dlatego śledztwo umorzono. Postanowienia o umorzeniu nie są prawomocne.
Umorzone wątki są częścią obszernego śledztwa, dotyczącego zbrodniczej działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu, polegającej na zabójstwach, bezprawnym pozbawieniu wolności, fizycznym i moralnym znęcaniu się nad działaczami opozycyjnymi w okresie od 1945 roku do 1956 roku.Panie Zygmuncie spoczywaj w spokoju .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl