26.01.2022, 19:39 | czytano: 1318

"Z dziejów medycyny w Rabce" - nowa publikacja naukowa

Już niebawem do rąk czytelników trafi najnowsza publikacja wydana staraniem Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec z Rabki-Zdroju we współpracy z Katedrą Historii Medycyny UJ przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie to, licząca 16 rozdziałów (ponad 550 stron), monografia pod redakcją dr n. med. Jana Ceklarza, dr Katarzyny Ceklarz oraz prof. dr hab. Ryszarda W. Gryglewskiego.
Analizie poddano w niej m. in. początki lecznictwa w Rabce, w tym postać dra Kopernickiego, dzieje kolonii leczniczej dla dzieci z gruźlicą oraz ofertę leczniczą dla kuracjuszy pochodzenia żydowskiego. Opisane zostały skomplikowane losy instytucji medycznych, w tym w czasie konfliktów zbrojnych. Szczegółowo przedstawiono historię Uzdrowiska, Sanatorium im. „Pstrowskiego” i Szpitala Miejskiego, a także naukowe osiągnięcia Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz nowatorstwo tego ośrodka w dziedzinie terapii szpitalnej i rehabilitacji dzieci. Jest to pierwsza, tak obszerna publikacja, poruszająca niezwykle ważne dla Rabki-Zdroju zagadnienie, jakim jest medycyna.
Sponsorami wydania książki zostali: Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.

Promocja książki planowana jest w Rabce w drugiej połowie lutego lub w marcu. Fragment recenzji dostępny na stronie WUJ: https://wuj.pl/ksiazki/szukaj/zapowiedzi

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl